Het gemiddeld aantal uren per week dat de zuivelbewerking kostte lag op ruim 51 arbeidsuren. Op de meeste bedrijven werd hier zeven dagen per week aan gewerkt. In de winter werd hier echter door de geringe lactatie (vetgehalte) van het vee gestopt met de zuivelbewerking. Vroeg in het voorjaar werd weer met de kaasproductie gestart. Waardering voor de arbeid van de zelfkazende vrouw Een boerin die in de regel goede kaas maakte, het huishouden zuinig runde en de gezinsleden opving, was een steunpilaar voor het bedrijf. De vrouw van een boer werd op de eerste plaats gewaardeerd als huisvrouw. Het gezag dat de vrouw over de kleine kinderen en de vrouwelijke personeelsleden had, gaf haar verantwoordelijkheid en indien ze deze taken goed uitoefende werd ze hierom door haar man en de andere familieleden gewaardeerd. De boerin moest altijd thuis zijn; op de boerderij lagen haar taken. De waardering van de boer voor de boerin die kwalitatief goede kazen maakte, was groot. Toch bleek de prijs van de kaas van invloed te zijn op de waardering van de arbeid van de boerin. Bij lage prijzen of in perioden van slechte kaaskwaliteit verdween niet alleen bij de man maar ook bij de vrouw zelf de motivatie voor het maken van kaas. Op het moment dat de vrouw door anderen positief gewaardeerd werd, behaalde zij daarmee veel arbeidsvreugde en zelfrespect. Toen de boerin zelf inzag dat de zelfkazerij niet meer genoeg beloonde (in zowel materiele als immateriële zin), daalde de motivatie. Ze ging als vanzelfsprekend meer oog krijgen voor het gezin, de opvoeding van de kinderen en het huishouden. Wanneer een vrouw getrouwd was hielp zij naast het huishouden of het gezin vaak mee in het bedrijf van haar man. Of zij werkte om het gezinsinkomen aan te vullen als naaister of wasvrouw. Op bedrijven die weinig of geen personeel hadden hielp de boerin regelmatig op het land met melken, hooien, aardappels rooien en andere werkzaamheden waarvoor nog geen machines bestonden. De zelfkazende boerin mtÊEÈÊÉÊB&ÊÉÈ 'WÊÊHÊÊ 23

Zicht op Haringcarspel | 1998 | | pagina 25