's Avonds na thuiskomst, zo tegen een uur of acht, negen, afhankelijk of alles redelijk vlot is verlopen en na een kop koffie met een paar plakken door mijn vrouw gebakken cake, is het om half tien tijd om te gaan zien of de lakens wel in de geprogrammeerde orde op het bed liggen. De onmisbare wekker wordt ingeschakeld om 's morgens vroeg, of beter gezegd, 's nachts om 3:30 haar schelle geluid te laten horen. Beiden het bed uit, nog slaperig uiteraard, mijn vrouw om een bord brintapap voor me klaar te maken met een paar scheppen suiker er overheen, waarna zij de warmte weer kan opzoeken. Als de buitenboordmotor haar geluid in de vroege morgen heeft laten horen en dat kan zijn met mooi rustig weer, maar ook met harde wind en regen, of dichte mist, begint voor mij de dag. En altijd weer nieuwsgierig naar de vangst. Niet direct vanwege de opbrengst hiervan, dat is bij thuiskomst pas aan de orde als alle fuiken binnen zijn, maar gewoon om bij iedere fuik die je boven water tilt het gespartel of gekronkel (paling) van de vis te zien die er inzit. Wanneer alle fuiken binnenboord zijn, wordt de motor weer in werking gezet om huiswaarts te keren. Als de thuishaven is bereikt en het schuitje aan de steiger is vastgemaakt, komt mijn vrouw in actie. Ze schept de paling uit de bun in een houten kist om deze glibberige lijven te gaan sorteren. De dunne en kleine exemplaren - minimummaat 28 cm. - worden er tussenuit gepakt en gaan weer terug in hun element. De praktijk heeft geleerd dat bij de vishandel de prijs van goed gesorteerde paling beduidend hoger is dan bij een hoeveelheid waarbij dat niet is gebeurd. Inmiddels had ik zelf dan een kop koffie gedronken om vervolgens onder de lappen te verdwijnen, zoals grootvader dat altijd noemde als hij naar bed ging. Eerder was er na het binnenhalen van de laatste fuik voldoende gelegenheid geweest om tijdens de meestal een halfuur durende tocht naar huis met het meegenomen brood plus de fles chocolademelk weer nieuwe energie te verzamelen. Om een kleine indruk te geven van de soorten vis welke toen nog in het polderwater aanwezig waren, is hier een afleveringsbon van de vishandel aanwezig, waarop tevens de vangst van de afgelopen nacht. De prijzen van de vis werden altijd per pond berekend en bij iedere aflevering werd er een bon verstrekt. De vangst van alle bonnen tezamen opgeteld werd wekelijks in één keer afgerekend. Tijdens het fuiken lichten passeerden we vaak tuinders die op een van hun akkers werkzaam waren. Als er soms eens een fuik tegen de kant van zo'n akker stond en ze waren er toevallig dichtbij als ik deze zou lichten, was op zo'n moment de nieuwsgierigheid groter dan de werklust en werd er even gepauzeerd om te kijken wat die visser boven water zou halen. Dan kwam meestal de onvermijdelijke vraag: 'vangt het wat, Siewers?' Door niemand werd ik aangesproken met mijn volledige achternaam. Dat was overigens een normaal verschijnsel, praktisch elke familienaam werd afgekort. Barsingerhorn werd b.v. verbasterd tot Barsehorn en Jasper de Vet was gewoon Jas Vet. 13

Zicht op Haringcarspel | 1998 | | pagina 15