VOORWOORD VAN DE NIEUWE VOORZITTER VOOR DE EERSTE KEER In de ledenvergadering van 7 maart jl. stemden de aanwezigen er mee in dat onze vereniging voortaan wordt geleid door ondergetekende, Jaap Beemsterboer. Gelukkig blijft Jan Bakker als vice-voorzitter met ons mee besturen. Jan en ik hebben een leeftijd bereikt die ons in staat stelt gewoon samen onze best te doen. We hoeven met onze activiteiten geen carrière meer te maken en wat van belang is, we kunnen het goed met elkaar vinden. In de onlangs gehouden bestuursvergadering maakten we enige afspraken met betrekking tot de activiteiten van de komende tijd. Wij als bestuur denken dat veel leden best wat voor de vereniging willen doen, wij doen dat zelf ook, en met veel plezier. Je loopt tegen een aantal interessante zaken aan en dat nodigt uit tot weer nieuwe activiteiten. Bestuurder Cees van de Berg spant zich in om te achterhalen wat bekend is omtrent de in ons gebied staande boerderijen. Hij interesseert zich voor zowel het heden, maar vooral ook voor het verleden. Informatieverschaffing stelt hij zeer op prijs. De gegevens die hij krijgt en verwerkt hopen we mettertijd voor iedereen bereikbaar te maken in een eigen onderkomen. Dat eigen onderkomen vraagt onze bijzondere aandacht. De Gemeente stelt ons archiefruimte beschikbaar. Daarmee komen we niet ver. Veel spullen die we kregen staan al bij bestuurders en de grote stukken bewaart Ben Buter op Kerkbuurt. We kregen van Van der Werflf een complete smidse. In dank aanvaard, de jeugd heeft er geen idee van hoe dat werkte, maar, waar moetje er mee heen? Bij Ben dus. Liefst voorlopig. Het bestuur vraagt u mee te werken aan het onderzoek dat we willen houden naar de woningen en bedrijfspanden die ouder zijn dan veertig jaar. We trekken daar drie jaar voor uit, daarna denken we de wat nieuwere panden in kaart te brengen. Van alle panden willen we foto's maken en aan de hand daarvan achterhalen wie er momenteel woont, wie er daarvoor woonden of werkten en wat er verder van bekend is. We weten dat bijvoorbeeld Huib Tiebe en Meester Immens veel over vroeger wisten. Ze zouden het opschrijven, het kwam er niet van. Voor ons een reden om nu al actie te nemen. Liefst zouden we ook fotomateriaal hebben van al afgebroken panden. Om wat te noemen, het koelhuis van J.P. Beemsterboer staat op een plek waar vroeger 2 boerderijen stonden, zegt men. De ene werd bewoond door P. Barsingerhom, getrouwd met Pietertje Veter, die leeft nog, de ander door Jan Mosch, ofwel Jan Bijl, ofwel Jan Pekel? Er stond een lang huis voor met daarin een gevangenishok. Er was ook een gevangenis in het pandje van Stam. Twee gevangenissen alleen al voor Warmenhuizen! In het huis van Cees Tak op Eenigenburg zou een schuilkerk zijn ondergebracht. De beroemde natuur- en sterrenkundige Gerard Kuiper werd geboren in het oude winkeltje van Nota en verhuisde later naar Kalverdijk 23, nu bewoond door F. Tiebie. Meester Blommaart is bezig voor een standbeeldje voor Kuiper. Het zou jammer zijn als dit soort zaken in de vergetelheid raken. Degenen die over 60 jaar onze vereniging besturen zouden heel veel tijd en moeite moeten aanwenden om te achterhalen wat wij, met weinig moeite, nu al kunnen doen. U hoort meer van ons. Mogen wij ook meer van u horen? Met vriendelijke groet, Jaap Beemsterboer - voorzitter Ontvangen van Fam. van Breugel: Video: Noord-Holland boven het Noordzeekanaal in het Polygoon-journaal 1921-1940 3

Zicht op Haringcarspel | 1998 | | pagina 5