GRAFMONUMENTEN OP DE TERP Bij de sloop van de "peperbuskerk" in St. Maarten zijn helaas nogal wat interessante stenen sarcofagen en dergelijke verloren gegaan. Rond 1960 nam men het niet zo nauw en aldus verdwenen nogal wat stenen in de puinbreker om als fundering onder terrassen en bestratingen te dienen. Door de oplettendheid van enkele geïnteresseerden zijn enkele stenen vanuit de kerkvloer gelukkig bewaard gebleven. Deze waren nadien bot tegen het huidige gebouw geplaatst. De oudste grafsteen is gedateerd op 1580. De overige stenen dateren voornamelijk uit de 17,e-eeuw. De stenen zijn gehouwen uit hardsteen, een enkele uit zandsteen, en zijn veelal voorzien van een verdiept Latijns schrift. Enkele zeer fraaie stenen zijn voorzien van decoraties in de vorm van bloemmotieven en andere symbolen en zijn mede daardoor erg interessant. De steen behorend bij Jan Peetoom Jz. it 1895 bezit (als voorbeeld) de afbeelding van een treurboom, rups en vlinder in de kop van de steen en enkele bloemmotieven in de "oren" van de steen. Op het midden van de steen van Gerrit Pietersz. Blawweboer 11698 is een medaillon afgebeeld met erin opgenomen een varend schip en de letters G.P.B. De inventarisatie uit 1996 van de heer G.B.T.W. Wanders geeft aan dat het enkele notabelen van Sint Maarten betreft. Bijvoorbeeld Jan Wijbrandts it 1637, secretaris van Sint Maarten of Cornelis Daelder it 1685, dienaar des goddelicken woorts! enzovoorts (enkele van deze stenen zijn beschreven in Bloys van Treslong Prins en J. Belonje). De overige zerken dateren van rond de laatste eeuwwisseling. Ook hier blijkt uit de inventarisatie dat het gaat om belangrijke mensen uit de geschiedenis van Sint Maarten. Arien Fray it 1898, gemeentesecretaris gemeente Sint Maarten, Wijbrand Schermerhorn it 1900, Burgemeester te Sint Maarten, Jan Peetoom Jz. it 1895, oprichter Zijper Courant, enzovoorts. Hun rol ten aanzien van de geschiedenis van Sint Maarten is evident. De op het terrein aanwezige grafmonumenten verkeren momenteel in slechte staat van onderhoud Bij herplaatsing van de stenen op het huidige terrein worden de grafzerken zorgvuldig gereinigd en enkele monumenten voorzien van een nieuw grafhekwerk. Het nieuw aan te leggen grafmonumentenveldje, dat hopelijk dit kalenderjaar wordt gerealiseerd, is dan gelegen aan het Kerkepad. De realisering wordt mogelijk gemaakt door enkele sponsoren en de gemeente Harenkarspel. Ton van Rutten, architect April 1998. 25

Zicht op Haringcarspel | 1998 | | pagina 27