DE STOLPBOERDERI J DORPSSTRAAT 180 WARMENHUIZEN In het voorjaar van 1860 is deze stolp aangekocht door Arie Kraakman Jb.z., toen nog wonende in de Diepsmeer gemeente Oudkarspel. Hij trouwde op 6 mei 1860 met Johanna Pronk en heeft van toen af aan de stolp bewoond en gebruikt tot 1894. In dat voorjaar ging de boerderij over op zijn zoon Jan die er tot 1925 bleef wonen om toen op zijn beurt plaats te maken voor zijn zoon Arie. In 1960 volgde weer een generatiewisseling en was het weer een Jan Kraakman, zoon van Arie die boerde en woonde in de stolp. Hij deed dit echter voor kortere tijd dan zijn voorgangers. In 1969 verloor de stolp door de ruilverkaveling zijn agrarische bestemming en sindsdien wordt hij bewoond door de familie Backx-Kraakman. Volgens de overlevering was de stolp ongeveer veertig jaar oud toen hij werd aangekocht door Arie Kraakman van de erven Blauw, dan zal het bouwjaar dus ongeveer 1820 zijn geweest. Het is een stolp met een dubbel vierkant en een stalling van 20 koeien op de lange regel en 6 pinken op de korte regel ofwel het achterom. Een vrij traditionele stolp zoals er vele waren. Het woongedeelte aan de voorkant bestaande uit twee grote kamers en een zogenaamde opkamer waar de kelder onder zit. In de kamer 3 bedstedes en ingebouwd in het vierkant, in de hooiberg dus, een vrij groot alkoof. Een slaapgelegenheid met wastafel en een bergplaats voor allerlei dingen die dagelijks werden gebruikt. In het achterom naast de korte regel was de zogenaamde zoutkamer, een plaats waar de kaas werd gemaakt met een vaste kaaspers en een pekel- of zoutbak, vandaar de naam. Daarop aansluitend de dors met de grote deuren naar de achterkant. Naar de slootkant dus omdat het hooi dat hierdoor naar binnen moest met de 'praam' werd aangevoerd zoals dat met een vaarpolder nu eenmaal moest. 21

Zicht op Haringcarspel | 1998 | | pagina 23