HOOFD DER SCHOOL: MEESTER BLAD Op 26 februari jl. werd een nieuw straatnaambordje BLADSTRAAT in Tuitjenhorn onthuld door een achterkleindochter van deze meester: mevrouw Klimp uit Heiloo. Deze voormalige schoolarts had wel het bordje Bladstraat kunnen vinden, maar kreeg van de bevolking geen uitleg over de betekenis daarvan. Ze nam contact met de gemeente op en zodoende vermeldt het nieuwe straatnaambord de toelichting: A. Blad hfd onderwijzer 1858-1924 Hoewel er nog oud-leerlingen in leven zijn bleek het niet mee te vallen meer omtrent deze meester Blad aan de weet te komen. De nu nog in leven zijnde nazaten hebben hem niet of nauwelijks gekend. Maar ze zijn er wel en zodoende waren op die 26e februari negen achterkleinkinderen de gasten van het gemeentebestuur. Wethouder Margriet Tijm-Carnas mocht een goede gastvrouw zijn. Oude foto's werden uitgewisseld en het huis waar de familie woonde, Kerkbuurt 22, nu bewoond door Niek Kruijer, werd opgezocht. Meester Blad was het eerste hoofd van de school in Kerkbuurt. Daarvoor stond er al een school, nabij de kerk die in 1924 gesloopt werd, op de plaats waar nu Cor de Goede woont, Kerkbuurt 4. Dat pand is later bewoond door de familie Spaans, eerst door zijn ouderlijk gezin en later door Joost, getrouwd met Bets Blokdijk. Het nieuwe schoolgebouw stond achter het voormalige gemeentehuis dat tot woonhuis van de meester was verbouwd. Het gezin Blad woonde er van 1885 tot aan zijn pensioen in 1923. Daarna betrok de familie een nieuwe, eigen woning waar later o.a. Jan den Das woonde, Delftweg 1. Voor korte tijd, want al op 6 december 1924 is meester Blad in Alkmaar overleden. Zijn vrouw Agnes Louwe overleefde hem en stierf op 14 augustus 1932. Van zijn opvolger, meester Charles Immens weet men nog dat hij enorm goed kon vertellen en dat hij opleidde voor het Middenstandsdiploma. Van meester Blad wordt gezegd dat hij toch wel een uitzonderlijke man moet zijn geweest. Streng maar rechtvaardig, een "andersdenkende" in een "Rooms" dorp. Zoals hij andersdenkend was leverde dat geen problemen op. Hij bereidde de eerste communicanten voor en was degene die in de katholieke kerk de plechtigheid daaromtrent leidde. Na de mis werden de "aannemelingen" bij meester en mevrouw thuis verwacht voor een tractatie en een cadeautje en pas daarna gingen ze naar huis. Een dorpsfiguur? Heel zeker wel. Alle dagen liep hij met zijn vrouw een rondje, wandelstok in de hand, Kalverdijkerlaantje, Dorpsstraat en via de Sportlaan terug naar Kerkbuurt. Niet zo zeer om een praatje te maken, maar wel aanspreekbaar. "Mevrouw van de Meester" werd door haar eenvoud gewaardeerd en geaccepteerd. Bij geboortes op Kerkbuurt werd heel vaak haar hulp tijdens en na de bevalling ingeroepen. Meester Blad richtte samen met Jaap de Groot, bij wie Guurtje Blankendaal "thuis was gehaald" en die later de huisgenoot van het hoofd van de meisjesschool, Anna van Erp werd, en pastoor Stieger de Rabobank, toen Boerenleenbank geheten, op. Hij werd er de eerste kassier van en had kantoor aan huis. Jaap de Groot was voorzitter en o.a. burgemeester Burger, Piet Blom en Piet Borst waren bestuurslid. Hij onderhield met pastoor Stieger een bijzondere vriendschapsband. Men zegt dat toen zijn lijkstoet de pastorie passeerde, op weg naar de begraafplaats in Dirkshorn, deze pastoor in vol ornaat voor de kerk stond en boog voor zijn vriend. Een Roomse pastoor bij een Protestantse begrafenis hield men toen nog niet voor mogelijk. 19

Zicht op Haringcarspel | 1998 | | pagina 21