Tot besluit na dit oude bericht het meest recente: De aan de Burchtweg nr. 9 gelegen veehouderij, grenzend met de weilanden aan het burchtterrein, is door de opvolgende eigenaar, de familie C.Raap, toepasselijk tot "Hoeve Nuwendoorn" gedoopt. Eenigenburg, maart 1998, W.K. van Schoneveld. UIT "DE KLEINE COURANT VAN SCHAGEN EN OMSTREKEN" Te Warmenhuizen werd een toevallige vondst gedaan, n.l. de bak of het onderste deel van een tabaksdoos, waarvan 3 jaar geleden den deksel werd gevonden. Beide keren op een stuk land in de daarop gebrachte modderspecie. De laatste vondst op meer dan een uur afstand van den plaats waar het eerste werd gevonden. Voor liefhebbers van oudheden is de doos zeer bezienswaardig. Gemaakt van geel koper lang 18 cm., breed p.m. 4 en diep 3 cm. Aan de einden afgerond zijn het boven en onder blad gegraveerd met hetgeen te lezen staat in Jeremia 8 v. 6 en 7 en Jesaja 11 v. 6 en 7 waarbij de namen van dieren enz. Door tekening bij wijze van een rebus zijn weergegeven. Het stuk schijnt van ouden datum, doch voor niet-deskundigen is het geboortejaar moeilijk te bepalen. April 1890 Met dank aan de "Kakelpostuit Schagen. DIJKEN EN WALLEN Dat men zich vroeger en natuurlijk ook nu nog tegen het water moest beschermen door het aanleggen van Dijken en Wallen is ons allen wel bekend. In de loop der jaren hebben de meeste dijken en wallen hun functie als waterkering verloren. Wat niet verloren ging, tenminste in veel gevallen, was de naam die zo'n wal of dijk gekregen had. Vaak was het een plaatselijke aanduiding een verbindingsweg tussen plaatsen of had hij een bijzondere functie. Ook onze omgeving is gezegend met een groot aantal van zulke dijkjes, vaak is er niet veel meer van te zien maar de namen zijn blijven voortbestaan. We beginnen met de Westfhieseomringdijk, de Rekerdijk, Tarruwdijk, Evendijk, Koorndijk, Kalverdijk, Ambachtsdijk, Stroeterdijk, Oosterdijk, Voordijk, Storkedijk, Loosdijk, Bonkelaarsdijk, Valkogerdijk, Tolkerdijk, Schoorlsezeedijk, Soodijk, Selschardijk, Groenedijk, Groenveldsedijk, Dijkstal. En dan hebben we nog de Tjallewal, Grotewal, Galgenkaai, Oostwal, Oudewal, en de vroegere Noordwal, nu de Fuik. Als u er nog meer weet dan horen wij dat graag, op oude kaarten zijn er veel te vinden. Wallen en dijken leven tegenwoordig vaak voort als straatnamen. Deze informatie is opgediept van oude kaarten van Noord Holland. Cees van de Berg. 17

Zicht op Haringcarspel | 1998 | | pagina 19