OUD NIEUWS OVER DE 'NUWENDOORN' In alle berichten over deze burcht van graaf Floris V, heer van (West)-Friesland, is het opvallend dat de ontdekking daarvan wordt gebagatelliseerd tot "de ploegende boer, die hinderlijke bakstenen op z'n akker vond". De ware ontdekkers van de dwangburcht, de spitters van het eerste uur die zo veel werk hebben verzet om in het zweet huns aanschijns de meterslange funderingen bloot te leggen om ze met eigen ogen te kunnen aanschouwen, worden - onterecht - vergeten. Dit voorjaar is het vijftig jaar geleden dat die eerste opgraving plaats vond. De bij dit artikel afgedrukte foto is het bewijs van, de namen van de zwoegers staan er bij. Het zoekwerk in de archieven werd verricht door Jb. Westra, C. Wagenaar en J. Lutjeharms. Zij kwamen weldra tot de conclusie dat het bouwwerk in zijn glorietijd de dwangburcht '5 Graven Huijs tot Nuwendoornwas, waarvan de ter plekke bekende veldnaam 'de Nieuwe Deure' was blijven bestaan. maart/apr. 1948. Eerste opgraving. Op de foto van 1. naar r.: Jb. Mink. Corn. Wagenaar, J. de Geus Zn., mej. M. Biersteker aan de hand van een nichtje, dan mevr. A. Boonstra-Visser en op de mg gezien en niet bij naam bekende assistent van dhr. J. Lutjeharms uit Schagen. Op de achtergrond de Westfriesedijk. In de vorige eeuw was men ook al op de muren gestoten. De 'Zijper Courant' van zondag 9 september 1883 doet er onder de rubriek 'Binnenlandsche Berichten' verslag van: ==Graaf Floris V bouwde te Eenlgenburg in het jaar 1287 een burcht, die dienen moest om de West-Friezen aan deze zijde in toom te houden. Na den dood van den Graaf in het jaar 1296 hebben de West-Friezen deze sterkte tot den grond geslecht. Dezer dagen werden in een zeker stuk land nu en dan nog grote gebakken steenen gevonden, welke ongetwijfeld tot die oude vesting behoord hebben. Opmerkelijk is, dat een kleine buurt in de nabijheid den naam draagt van 't Stadje. Men weet, dat vele steden ontstaan zijn onder de muren van een oude ridderburcht. 't Stadje is bij de herverkaveling in de zestiger jaren omgedoopt tot Burchtweg, toen het tot dan doodlopende weggetje werd doorgetrokken tot de Trambaan, richting Krabbendam. 15

Zicht op Haringcarspel | 1998 | | pagina 17