HET GRONDPATROON VAN EENIGENBURG ALS NEDERZETTING. Het grondpatroon van Eenigenburg als nederzetting herkent zich als een sterkte, als een fort. Het laatste deel van de plaatsnaam, "burg(t)", wijst al in die richting. Lange tijd heeft men verondersteld dat het van oorsprong een kasteel is geweest, maar sinds de ontdekking van 's Gravenhuys tot Nuwendoorn", de dwangburcht van Floris V, gelegen tussen Krabbendam en Eenigenburg, gemeente Harenkarspel, heeft men daarvan meer en meer afstand genomen. Hoe manifesteert de oude, oorspronkelijke sterkte Eenigenburg zich dan herkenbaar in het tegenwoordige landschap Ten gevolge van de zware transgressies heeft men de toen reeds bewoonde wijken in het verleden kunstmatig met aarde, (klei) en ander materiaal moeten ophogen, waardoor deze wijken behouden en bewoonbaar zijn gebleven. Waar het water geweld alom dood en verderf zaaide, heeft het voor de nederzetting conserverend gewerkt. Op één uitzondering na, zoals we zullen zien, doch die uitzondering stamt uit later tijd toen dijken plaats hadden gemaakt voor terpen. Eenigenburg bestaat in opzet uit: I. De hoofdterp, het centrum van de nederzetting. II. De zuidelijke van het centrum gelegen terp, genaamd Harke-/ Slavenbuurt, ook wel het Tweede Hoog genoemd. III. De westelijke terp Stoyt/Stuit, resp. "Eenigenburg op Zeedijk". Deze terp nu vormt de uitzondering, hij bestaat niet meer, doch bevond zich ter hoogte van de Westfriesedijk, precies daar, waar de afrit (de kluft) naar Burgerbrug zich bevindt. Eenigenburg op zeedijk is afgegraven en naar alle waarschijnlijkheid is de afgekomen grond voor ophoging/versterking van de dijk gebruikt. De afrit (de kluft) zou nog een bestanddeel van de oude terp kunnen zijn en uiteraard de oude ondergrond, welke onder het huidige maaiveld ligt. De terpvorm is nog duidelijk herkenbaar als een halve cirkel in gemeente Zijpe. Het perceel, doorsneden door de Burgerweg, is nu met bomen beplant. IV. De landerijen van "De Bees'V'De Bisschop" welke noord oostelijk van de hoofdterp door de Selschardijk begrensd worden en langs welke dijk de bewoning gegroepeerd is. De landerijen worden in het oosten gemarkeerd door de "paappaal". De Selschardijk gezien vanaf de Westfriesedijk. Rechts de hoofdterp.

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 5