oplossing. Eigenzinnig en misschien wat eenzelvig is Jan altijd gebleven. Hij had een vakkundig oog voor goede grondstoffen en materialen. Gereedschappen en instrumenten maakte hij zelf. Zo had hij een bijl gemaakt van de as van een oud wagenwiel, strek en onverwoestbaar. Wat hij nodig had om een bepaald karwei op te knappen construeerde en maakte hij zelf. Zo ontwierp hij en bouwde - toen nog maar net in de handel - een driewielige trekker voor een dorsmachine. Daar zette hij de motor van een Spijkermobiel in. Hij maakte voor zich zelf een snelboormachine, lang voor de B&D's op de markt waren. Maar wie met een technisch probleem zat wist dat hij bij Jan Heman een willig gehoor vond, hij bedacht er wel wat op. Zo monteerde hij voor de conservenfabriek, twaalf snijbonenmolentjes - twee rijen van zes - op een lange tafel, aangedreven door een motor. Het snijden van de bonen voor de inmaak ging zo veel sneller En doordat de bonen vlugger verwerkt werden, bleven ze langer vers. Ook heeft hij o.a. een zaadschoon machine ontworpen voor de firma Broersen uit Tuitjenhorn. Wie hem in zijn woon-werkkamer ooit heeft bezig gezien, moet daar een wonderlijke indruk van hebben gekregen. Zijn werktafel zat vol met contactdozen, schakelaars en knoppen. Daarmee kon hij alle allerlei apparaten en installaties in werking stellen. Ofschoon hij voor vele vrienden en klanten radio-toestellen repareerde, maakte hij er zelf maar spaarzaam en selectief gebruik van, liever zat hij een of ander probleem op te lossen, en dan niet alleen technische, maar ook b.v. schaakproblemen. Trouwens hij had zo zijn adressen waar hij zo nu en dan binnenliep om een partijtje te schaken. In een schaakclub zou je hem niet aantreffen, hij was geen verenigingsman. 24 'éK+ v -wi'* Jj; („1^. t rf]

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 32