Eensluijdend schrijven gerigt aen de schepenen en regeerders van Eenigenburgh betreffende het sluijsje of verlaet te Eenighenburgh gelegen. Alsmede aen schepenen en regeerders van Harencarspel betreffende het sluijsje of verlaet gelegen in Lang Calverdijck in de heerlijkheid van Harencarspel. Uit archief: "Oud notarieel Warmenhuizen, inv. nr. 5140. 1 Waarschuwing, verwittiging. 2 Genoegzaam. 3 Verwittigen. 4 verplicht. 5 uitgevoerd. 6 nalatigheid. JAN HEMAN MOLENBOUWER UIT WARMENHUIZEN Jan Heman is in 1976 te Schoorl overleden. Daar heeft hij van 1928 tot dat jaar gewoond, Duinweg 50 te Aagtdorp, in zijn kleine huisje. Alleen tijdens de oorlog is hij van 1943 tot 1945 geëvacueerd geweest. Maar Jan Heman is geboren te Warmenhuizen op 28 november 1893. Daar bezocht hij de lagere school. Meer onderwijs heeft hij niet gehad. Van school afkwam hij meteen te werken in de smederij van zijn vader W. Heman. Er waren trouwens vele monden te voeden. Jan Heman kwam uit een familie van smeden. Zijn grootvader Willen Heman, smid te Zijpe, zijn vader Willen Heman, smid te St. Maarten en later Warmenhuizen, zijn broers Willem, Jacob en Cornelis zijn allen smid geworden of hadden met het vak te maken. En nog een zuster Trijntje welke met de smid Jacobus Kuiper te Dirshorn huwde. Ze hadden allen met het smidsvak te maken en hadden interesse voor techniek en werktuigbouw. Jan heeft het vak in de praktijk geleerd, maar dat was hem niet genoeg. Wat hij ook aan schoolse kennis miste, vulde hij aan door zelfstudie. En dan niet alleen op kennis van het smidsvak. Jan was een belezen man, met kennis van velerlei wetenschappen, materialen en technieken, geschiedenis kunst en letterkunde. Hij bezat een grote boekenverzameling en hij is zijn leven lang doorgegaan zijn onverzadigde dorst naar weten te lessen. Zijn brede algemene ontwikkeling heeft hij dus door zelfstudie verworven. Je kon over veel onderwerpen met hem 'bomen' en dat mocht best 'diepgraven' genoemd worden. Hij was van vele markten thuis en zocht voor elk probleem een eigen 23

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 31