In de komende 65 jaar verandert er niets, tot in 1953-55 St. Maarten in het plan van de verkaveling letterlijk en figuurlijk "op de schop" ging. Waar we op de tekening overal nog sloten zien kwamen nu wegen, open gebied werd bebouwd en bewoond. Het rustieke dorp St. Maarten, waar volgens Zoutman in 1665 ongeveer 36 boerderijen, een kerkje, gewone en enkele grote of herenhuizen stonden moest ook mee in de vaart der volken. De boerderij trok zich er niets van aan die kreeg alleen een ander kadaster nr. D14 en het schuurtje verdween. Hij wordt nu door 2 families bewoond, wat natuurlijk best kan als er geen vee gestald en hooi opgeborgen moet worden. In de jaren voor de WO.2 werd de boerderij bewoond door de fam. Groenveld die er een weidevee bedrijf had, daarna boerde er de fam Kossen, en de laatste echte boer op deze mooie boerderij was P. Woudstra. (Deze laatste gegevens komen van onze St. Maarten kenner J. Jonker) Bewoond u een boerderij en heeft u gegevens over ouderdom, bewoning enz. zou u ons dit dan even willen laten weten. Ook als u zelf niet in een stolp woont maar wel de geschiedenis kent, bijvoorbeeld omdat u er geboren bent of zich voor het pand interesseert, willen we die graag van u vernemen. Bedankt alvast! WEST-FRIESLAND IN DIEPTE EN TIJD Hoe is Noord-Holland ontstaan? Dat was donderdagavond 20 november 1997 de grote vraag. Een goed gevulde ?aa 1 van het Dorpshuis te Warmenhuizen. Spreker: Drs. H.Th.M. Lambooij uit Schagen. Voor intimi; Herman en geschiedenisleraar in Schagen. Geen geboren Noordhollander, maar niet meer weg te denken uit ons gebied. Schrijver van diverse boeken en artikelen. De Stichting COOG had de avond georganiseerd in samenwerking met de Historische Vereniging Harenkarspel. Maar wat wil je met Jaap Mooij, Gerard Verlind, Jan Barsingerhorn en Ger Kalverdijk als bestuursleden De zaken worden echter goed gescheiden. COOG is een zelfstandige stichting, een werkgroep, studiegroep op zichzelf met als doel het uitzoeken, in kaart brengen en publiceren van de akkernamen van het Oude Geestmerambacht vanaf 1600. Een prachtig werk. Resultaat tot nu toe; een boek over Koedijk en in voorbereiding zijn de boeken over Sint Pancras en Warmenhuizen. De Historische Vereniging Harenkarspel steunt het werk van de COOG. Net als Langedijker Verleden en de Historische Vereniging van Sint Pancras. Dhr. Lambooij liet ons via dia s en 3 kaarten precies zien hoe al die akkers zijn ontstaan. Veen, daarna zandruggen, zeeklei, meren en dijken, droogleggingen, molens. De strijd tegen het water, de natuur, de tijd. De verandering van ons landschap is door de jaren heen groot. De zeekust, die steeds meer naar het oosten opschuift. Het water dat steeds hoger komt. En de boerhij ploegde voort.... Vroeger de zomerdijkjes, de zeedijken, de terpen. Veel is er verloren gegaan. Herman Lambooij vertelde ons hoe alles is veranderd en nog steeds zal veranderen. Hij prees de ongelooflijke interesse en de leergierigheid van de toehoorders. Ik had bijna geen tijd om mijn kopje koffie in de pauze op te drinken, vertelde hij. Warmenhuizen als middelpunt met de plattegrond van het kasteel Eenigenburg als sluitstuk. Herman Lambooij kan tevreden zijn. We zijn weer iets wijzer geworden en blijven de Historie koesteren. Jan Barsingerhorn, secretaris COOG, 24-11-1997 21

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 29