dagen ook wel van tijd tot tijd mooi stil weer geweest zijn, waarin de Zijpe er dan bijgelegen moet hebben als een prachtig meer. Het was feitelijk meer een Waddengebied met hier en daar wat visserbootjes, een vrachtbootje dat van zee kwam en via de Rekere zijn lading naar Alkmaar of nog verder bracht. Een mooi beeld dat ooit door onze voorouders gezien is. Op dergelijke rustige dagen moest er ook hard aan het onderhoud van de dijken gewerkt worden, want met de herfst konden de stormen terugkeren. Maar na 1597 werd het voor de bewoners en beheerders van het gebied dat voor dien aan de Wadden- kust van de Zijpe grensde een stuk rustiger en gemakkelijker. De bewoners van Krabbendam, Enigenburg, Sint Maarten en achterliggende gebieden hoefden bij storm en ontij niet meer op komen draven om mogelijke dijkdoorbraken te voorkomen. Zelf vind ik een van de frappantstc aspecten van de ingedijkte Zijpe nog altijd de inkaveling van het nieuwe land. Deze indeling blijkt nu vierhonderd jaar later nog vrijwel hetzelfde. Een bijzonder knap staaltje van onze voorouders. In ons Nieuwsblad in september werd beloofd dat wij nog zouden ingaan op het 400e jaarfeest van de Zijpe. Hiermee hebben wij aan die gemaakte belofte, hoe kort dan ook, voldaan. In het museum in Schagerbrug (bij het gemeentehuis) kunt u nog eens op uw gemak de hele geschiedenis van de Zijpeaan u laten voorbij gaan. Cees van de Berg met dank aan: J.T. Bremer: De Zijpe H. Schoorl: Kust en kaart Oudheidkundig Museum Schagerbrug 16 Fig. 1 - Een beeld van het Zijpegebied omstreeks het jaar 1300. ZIJPE 0 VERKAVELING 15 9 7 dijk I 572 Fig. S - De verkaveling van de Zijpe zoals deze uiteindelijk werd uitgevoerd.

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 18