400 JAAR ZIJPE Al veel eerder, reeds in 1388, waren er plannen om de Zijpe met een dijk die zou lopen van Callensoog naar de Keins van de zee af te sluiten. Waarschijnlijk is er toen ook een begin mee gemaakt. De beruchte Elizabethsvloed in november 1421 vernielde veel wat er al opgebouwd was. Daarna duurde het nog ruim honderd jaar, tot 1522, voor er daadwerkelijk weer tot bedijking werd overgegaan. De Westfriesche Zeedijk was ver daarvoor al min of meer klaar aangelegd en ook de Schoorlse Zeedijk en de afsluiting van de Rekerdam waren al lang gerealiseerd. Dit gebeurde allemaal in de periode van 1230 tot 1275. Hierbij moet men zich voorstellen dat wat nu de Schoorlse Zeedijk heet, de weg tussen Krabbendam en Zijpersluis in feite de Rekerdam is. De Schoorlse Zeedijk liep van door Jacoh van Deventer; 1542. daar min of meer naar het westen, tot aan zee. Er was geen Noord-Hollands kanaal, geen druk bereden N 9 met parallelweg en alles wat daarbij komt kijken. Geen Hondsbosche Zeewering op Delta hoogte. Er is heel wat fantasie voor nodig om dit beeld op je netvlies te krijgen. We lezen meestal over stormen en overstromingen als het gaat over de geschiedenis van de zeeweringen. Maar het zal in die dagen ook wel van tijd tot tijd mooi stil weer geweest zijn, waarin de Zijpe er dan bijgelegen moet hebben als een prachtig meer. Het was feitelijk meer een Waddengebied met hier en daar wat visserbootjes, een vrachtbootje dat van 15 Onze buren' van over de Westfriesche Omringdijk hebben een jaar lang feest gevierd omdat ze al zo lang met droge voeten lopen. Dat ze ons daarbij een grote dienst bewezen in de vorm van veel minder dijkonderhoud heb ik op de verschillende tentoonstellingen en manifestaties een beetje gemist. Het was voor de toenmalige bedijkers ook van minder belang. Die dijk van ons lag er en het ging hen om heel andere bedijkingen. Ik ga hier geen stukje schrijven over de droogmaking van de Zijpe, daarvoor verwijs ik u naar de prachtige boeken van drs Bremer en H. Schoorl. Hier wil ik gewoon aandacht schenken aan een fenomeen dat 400 jaar geleden heeft plaats gevonden bij onze buren aan de westzijde van de dijk. Denk niet dat dat karwei zo eenvoudig was als het nu misschien wel lijkt. De Zijpe of Sipe was ten enen male geen binnenmeertje. Er was een open verbinding met de Noordzee. Als we de tekening zien van Jacob van Deventer gemaakt in 1542, dan is het een grote waterplas. Als je nu bijvoorbeeld gaat van Krabbendam naar Sint Maarten, dan is het heel moeilijk om je voor te stellen dat er aan de ene kant van de dijk akkers en weilanden lagen en aan de westzijde alleen maar zout water met in de verte wat nollen en duintjes doorsneden door een brede geul, de Zijp. Jr Tekening naar de kaart van het gewest Holland vjeficrt&yndi fitlyfcluijnin O» VoUWtf^e- fs. wcAerj

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 17