Zoekend naar de oorsprong en de betekenis van de naam Pronk komt drs.Pronk zelfs in Zuid-Afrika terecht, waar een blad wordt uitgegeven dat de naam Pronk heeft. Het blijkt een kruising tussen Libellc en Panorama te zijn. Dichter bij huis in de Diemermeer bij Amsterdam heeft een Pronckenplaats gestaan. Een notariële akte uit 1625 spreekt over "Nccltjc Jansz. woonachtigh op de Proncken plaets". De zoektocht komt in Scheveningen. in Engeland, maar ook in Warmcnhuizen. Hij schrijft "In West-Friesland ligt tussen Alkmaar en Schagen het aardige dorp Warmenhuizen, daar is waarschijnlijk al sinds het begin van de 17c eeuw een familie Pronk gevestigd". Door veel kinderrijke gezinnen nam deze familie de laatste anderhalve eeuw sterk in aantal toe. In het (toen) waterrijke gebied waren veel bruggen, teneinde de boerderijen ook over de weg te kunnen bereiken. Een brug waarvan kennelijk veel Pronken gebruikt maakten staat bekend als de Brug van de Pronken. Deze Tceuwis woonde namelijk op de boerderij w aar de bmg de verbinding was met het weiland In zijn zoektocht naar de betekenis van de naam Pronk gaat drs. Pronk ver, maar als echte Pronk blijft hij vrij nuchter. Op het laatst constateert hij dat de namen Proncko-Pronczenko en Pronckewitz in Oost-Europa veel voorkomen. Als econoom denkt hij dat handclsconnecties met deze gebieden best eens de naam Pronk naar onze streken kan hebben gebracht Maar andersom is natuurlijk ook mogelijk, in vroeger jaren w as er veel handel tussen Holland en de Oostzee staten. Hij is er nog met uit en w ij evenmin, maar het is een leuk stuk historie of niet soms? Met toestemming van ene Pronk in het kort weergegeven door Cees v.d. Berg uit Pronk-Stukken no 2. juli 1972. HET LOODJE VAN CLAAS SYMENSE PRONK Verschillende leden van de familie Pronk in Den Helder oefenden vroeger het beroep van loods uit Zij hebben in de meeste gevallen de schepen veilig binnengebracht. Maar in een enkel geval gmg er wel eens iets mis. Daarom komt in de Notulen der Heren Commissarissen tot de Pilotage op 2 juli 1713 de volgende passage voor: "Claas Symense Pronk geordonneert zij loodje over te geven, hetgeen aan hem sal werden gerestitueert in geval er geen klagten tcgens hem aan Com missarissen voorkomen". Met het loodje wordt het ambtsketen bedoeld, dat aangaf dat Claas Pronk officieel was toegelaten tot het verrichten van loodsdiensten. Mogelijke klachten zouden tegen hem kunnen worden ingebracht wegens het verzeilen van "De Vier Gebroeders" in het Nieuwe Gat. een voorval dat de dag tevoren had plaatsgevonden. Deze archiefsprokkel is afkomstig van de Heer N.J. Zijp van de Werkgroep Den Helder van de Nederlandse Genealogische Vereniging. Brug van de Pronken of Blauwe Teeuwis 6

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 8