Dc geschiedenis vermeldt, dat de kerk voor de hervorming een Rooms Katholieke kerk was, gewijd aan de H. C hristina. Na dc bouw van de Gereformeerde Kerk op de Stroet zijn er geen diensten meer in gehouden. Op een enkeling na was Kerkbuurt katholiek, alle buurtbewoners gingen in Tuitjenhorn naar de kerk.Op de buurt hadden wij een clubje waarvan Piet Boerdijk en Cleem van Straten de leiders waren. Op een dag waren we over het hek geklommen, de kerkdeur was los en wij gingen "kerkje" spelen. De meisjes zaten in de banken en dc jongens op het koor. Trien Spaans stond op de preekstoel om een stukje voor te lezen uit dc bijbel die daar geopend klaarlag. Trien wilde net beginnen, maar daar kwam Albert dc koster op hoge benen binnen met de zweep in de aanslag. Dc meisjes liet hij gaan. maar Piet en Cleem wilde hij er van langs geven. Hij ging op de trap staan om ze op te wachten, maar Piet Boerdijk liet zich zeker niet zomaar slaan. Hij klom over het hek van het koor en liet zich in het middenpad vallen, als een haas rende hij de kerk uit. Cleem ging bij dc trap neer en had de blauwe striemen op zijn kuiten staan. Om de kerk heen was een puntig hek. Toen ik er weer eens overheen klom, is me dat slecht bekomen. Ik gleed uit met mijn klomp op de middelste stang en kreeg een punt van het hek tussen mijn vingers waardoor ze uit elkaar scheurden, dc straaltjes bloed liepen eruit. Mijn moeder was niet thuis, daarom nam mijn buurvriendje Dirk Pankras mij mee naar zijn moeder. Zij bond mijn twee middelste vingers bij elkaar en daaromheen nog een dikke lap voor het bloeden. Zo is het weer genezen, nu nog kun je het litteken aan beide kanten zien maar vroeger ging je voor zoiets niet naar de dokter. Rondom de kerk was een smalle straat met huizen eromheen. De paard en wagens konden elkaar niet passeren en het gebeurde dus wel dat de een voor de ander achteruit moest. In 1920 begon de bus van Spaans te rijden en werd het al drukker op de weg. Toen m 1924 de kerk werd gesloopt kwam er meer aumte voor het verkeer. Waar de kerk heeft gestaan is nu het plein, de omtrek van de kerk is met donkere stenen geplaveid tussen de lichte stenen aangegeven. Na de sloop van dc kerk is het kerkhof dat veel hoger lag dan de straatweg afgegraven. Heel veel lijkkisten zijn toen opgegraven. Ik heb er wel dicht bij gestaan als ze de kist. die half vol stond met helder drangwater. openmaakten. Het geraamte lag er zo vredig in, misschien al eeuwen lang. De planken van de eikehouten kisten zetten de werkmannen te drogen, wat ze er verder mee deden is mij niet bekend. Als kind van 10 jaar was ik er erg van onder de indaik. maar ik vond het helemaal niet griezelig. Vanaf die tijd heb ik jarenlang volgehouden dat ik ook begraven wilde worden, maar niets is veranderlijker dan een mens. Eerst deed men de beenderen in nieuwe vierkante kisten en die vervoerde men naar het kerkhof in Dirkshorn. Het werd echter wat veel en daarom ging de rest van de beenderen, gelijk met de grond, de kruiwagen in. Daar werden de slootjes van het Tuitjenhornerlaantje mee gedempt. Op de klok van de kerk stond een rijmpje dat luidde: Van een kanon ben ik gegoten. Veel mensen heb ik dood geschoten. Nu verricht ik ander werk. Nu roep ik de mensen naar 's Herenkerk. 15

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 17