fitt9BÜSS9BBfiï De Staten van Holland hebben de inbeslagname binnen de stad in een resolutie van 1577 geaccepteerd, maar wilden de kloostergoederen op het platteland verkopen om de oorlog tegen Spanje te kunnen voortzetten. Het verschil van inzicht leidde na 1582 tot processen voor het Hof van Holland tussen de Staten van Holland en de H.N.K.-steden (de laatste ook onderling), die eindigden in een compromis. Zo kon Alkmaar pas in 1598 (bijna de helft van) de kloostergoederen voor genoemde doeleinden gaan verkopen. Het Chacrt Boeck beschrijft op het titelblad hoe dat in zijn werk is gegaan: "alles gedaen vanwegen die E: heeren Burgemeesteren der selver stede bij m\n geswooren Lantmeeter by den hove van Hollant geadmiteert. Dirck Ariaensz. [van?] Schelven". Na de landmeting en kartering heeft het Chaertboek dus waarschijnlijk in 1598 gefungeerd als een soort veilingcatalogus (zonder prijsvermelding). Door geldnood van Alkmaar vielen de verkoopprijzen tegen, hetgeen ook het geval was met het in de 17e eeuw verw orven land in de juist bedijkte Schenner en Heerhugowaard, toen de stad die verkocht. In de Franse tijd werd het belangrijkste, laatste landbezit van Alkmaar geveild (1817). In een ander artikel zullen we als voorbeeld een Chaert (kaartje) met beschrijving van een perceel nemen "gelegen inden banne van Warmcnhuysen, gccomen van die Oudcbagynen" Gerard Boekei stelde vast, dat het hier een stuk land betreft, dat in het 1832-kadaster sectienr. C 125 kreeg en Klaverstuk heette voor de Ruilverkaveling. Bron o.o. Het geestelijk grondbezit en de steden van H.N.K. in de 16e eeuw. door Dr. H.E. van Gelder (1904 Alkmaarse opstellen) Inv. 27 G 101 (Reg. Archief Alkmaar) Ger Kalverdijk Westfries weer Vedaag an de dag ruttelt 't van de weermanne; d"r benne zelfs al vveerv rouvve ok! Om de klapskeet benne ze op de radio of tillevisie te horen. Hele vcrhalc houwe ze over hoe of 't daagstcran (meskien) vvorre zei. maar nooit hewvve ze 't over 't Westfriese weer bruid- en brnigemsweer (lekker voorjaarsweer) - hennepulsweer (zacht vooijaarsweer) - moordenaarsweer (donker, mistig) - werkersweer (prima weer om te werken) - hooiersweer goed weer om te hooien - gewasselek weer groeizaam) - kristelek weer (redelijk) - locker weer (behoorlijk warm) 'Skccrw inkclpra.it" Peter Ruitenberg Woudmeer-kanon In 1799 was ook de Woudmeer strijdtoneel. Toen de Engels-Russische invasietroepen in zuidelijke richting oprukten werd de Woudmeer half onder water - dras - gezet. Zo'n 300 meter vanaf het zuideinde van de Woudmecrwcg werd een schans gemaakt en iets ten noorden van de in 1879 verbrande Trompersmolen aan de Ambachtsdijk (watermolen K v an de polder Geestmerambacht) werd eveneens een schans opgeworpen door de Bataafs-Franse troepen. Bijna 100 jaar later - in 1898 - was een zoontje van de arbeider van boer Butter m de buurt van die als tweede genoemde schans in de polder aan het slootje springen. Daarbij bezeerde hij zich aan een scherp voorwerp. Het bleek een onderdeeltje te zijn van een kanon, dat daar door de Bataafs-Franse troepen was achter gelaten en in de drassige Woudmeer was weggezakt. Het is opgegraven. Maar of het nog bestaat9 Het maakt in ieder geval geen deel uit van de collectie, die in de Wapenzaal van het Rijksmuseum te Amsterdam is ondergebracht. In het Legermuseum te Delft moet men het antwoord op die vraag eveneens schuldig blijven.

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 10