LEZING LEZING LEZING Schagen,Geddingmore en Barchenerord zijn enigszins duidelijk. Als met Crepelfliet (=Krommefliet=Kromwater) het Kromwater wordt bedoeld heeft dit mogelijk deel uitgemaakt van de Dergmeer tussen Kalverdijk en Warmenhuizen. Warachnes lag niet in Groot-Schagen, maar onder Hargen. Daar leeft de naam van de Warge- nes voort. In Hargen had de abdij ook bezit. Eenigenburg heeft ook tot de schenking van Dirk II behoord. Waarom heeft men hier het "bijkantoor" van de Egmonder abdij gevestigd? De nederzetting moet al var de periode van de grote overstromingen hebben bestaan, gezien de terpen die zijn opgeworpen om het dorp en de bewoners met have en goed van verdrinking te redden. Een andere aanwijzing voor zijn hoge ouderdom is het grondpatroon van het dorp. dat duidelijk op de vorm van een Frankische burcht teruggaat. De hoofdplaats waar de Heer/de rentmeester zetelde werd beveiligd door twee vooruitspringende posten (Eenigenburg Harke en Eenigenburg Sto\t) resp. de zuidelijke terp en de afgegraven terp die opgenomen is in de Westfriesedijk, waar de afslag - de Burgerweg - naar Burgerbrug zich bevindt. In de rug werd de hoofdplaats, de Heer. beschermd door horigen die op en rond de akkers verbleven waar gewassen voor de Heer verbouwd werden. Tot slot keren we nog even terug naar de oorkonde van Beatrix uit het jaar 1291: De door de abt genoemde bewoners/horigen in 1250 worden door haar "die Kenemaren ende die Vriesen" genoemd. Onder Kennemers zal men in die tijd toch geen Schagenezen meer hebben bedoeld. Daarvoor lag de plaats Schagen te ver van Kennemerland af. "Die Kenemaren" woonden in Noord-Kennemerland. in Noord-Scharwou- de/Bercheswerk. in Warmenhuizen. Schoorldam/Krabbendam. zelfs niet meer in Tuitjenhorn/Eenigenburg wat reeds West-Friesland was. WK. van Schoneveld Zaterdag 25 januari 1997 heeft onze vereniging voor u een lezing georganiseerd. Deze lezing wordt verzorgd door de heer Luit Bregman uit Schagen. Aan de hand van dia's zal hij ons meenemen langs de Westfriese Omringdijk. die sinds de jaren 1250 a 1300 Westfriesland omsluit. Als u zaterdag 25 januari 1997 naar de foyer van het Dorpshuis in Warmenhuizen komt, kunt u er meer over horen en zien. Aanvang: 14.00 uur. 7 Bronnen - Bergh. L.Ph.C. van den Oorkondeboek van Holland en Zeeland, deel I en II Amsterdam, 1866-1873 - Burck. P. du. Oudheidkundige vonsten en waarnemingen tijdens een bodemkartering en hun betekenis voor de be- wonings- en ontginningsgeschiedenis van de Kop an Noordholland. Wageningen, 1959. - Hof. J. De Abdij van Egmond van de aanvang tot 1573. (Hollandse Studiën, 5). 's Gravenhage, 1973. - Kruisheer. J.G., De oorkonden van de kanselarij van de graven van Holland tot 1299, 2 delen. 's Gravenhage-Haarlem, 1971. - Mieris. F. van. Groot Charterboek van de graven van Holland. Zeeland en Heeren van Vriesland. I en II. Leijden. 1753-1756. - Schilstra. J.J.. In de ban van de dijk: De Westfriese Omringdijk. Hoorn, 1974. - Veldnamen uit het archief van het P.J. Mertens- instituut te .Amsterdam. - Bregman J. Schagen door de eeuwen heen Wormerveer. 1965 - Cock, J.K. de. Veenontginning in West-Friesland. in West-Frieslands Oud en Nieuw. 1969. - Gottschalk. M.K.E.. Stormvloeden en rivieroverstromingen in Nederland. I, periode voor 1400. Assen. 1971. - Hugenholtz. F.W.N., Floris V. v ermoord en getekend. Nieuwkoop, 1977. - Meijer. L.. Woordenschat, bastaardt-konst- en verouderde woorden bij Jan Boom, Op de Cingel, 't .Amsterdam. 1720. - Obreen. H.. Floris V. Graaf van Holland en Zeeland. Heer van Friesland (1256-1296). - Verdam. J.. Middennerlands Handwoordenboek, bew erkt door C.H Ebbinge-Wubben. 's Gravenhage, 1932. - De oorkonde uit het jaar 1250 is uit het latijn vertaald door pater A. Hoogeboom. te Warmenhuizen (over!.)

Zicht op Haringcarspel | 1996 | | pagina 9