Gemeente Harenkarspel OUDE EN NIEUWE GEMEENTEWAPENS VAN HARENKARSPEL. Warmenhuizen (1257) en Harenkarspel (1289) waren in vroeger tijd van de Van Egmonds. wat duurde tot ongeveer 1600. Het wapenschild bestaat uit 6 dubbele kepers van goud=geel op een keel=rood veld. De kepers of winkelhaken beduiden de 6 ridderlijke deugden waarmee een goed edelman behoort voorzien te zijn, namelijk: -Gerechtigheid -Gestadigheid -Lijdzaamheid -Dapperheid -Voorzichtigheid -Zachtmoedigheid Voor Warmenhuizen en Harenkarspel zijn 5 dubbele kepers gebruikt. Tot 1817 is het wapen van Warmenhuizen hetzelfde gebleven, maar dat van Harenkarspel is veranderd. Het oude wapen van Harenkarspel werd gevierendeeld door een gouden streepkruis. Veld 1 en 4 van lazuur=blauw, beladen met 3 haringen van goud met onder de koppen een gouden penning. De haringen symboliseren overvloed. De velden 2 en 3. ook van lazuur, zijn voorzien van een omgewende=omgekeerde gesnoerde posthoorn van goud, beladen met een keper van lazuur. De haringen op dit wapen betekenen naast overvloed, dat het ook een sprekend wapen is. Niet verklaard wordt waarom de haringen en de penningen erop staan, ook de aanwezigheid van de posthoorn wordt niet verklaard. De kleur goud en de keper is de enige verwijzing naar de Van Egmonds. Het wapen is bevestigd bij besluit van de Hoge Raad van de Adel op 22-10-1827. Het oude gemeentewapen van St Maarten is van lazuur dus blauw, het is beladen met een St Maartensbeeld van goud. Het werd bevestigd bij besluit van de Hoge Raad van de Adel op 26-6-1816. Het oude gemeentewapen van Warmenhuizen is van keel=rood, beladen met 5 dubbele kepers van zilver. Het werd bevestigd op 22-10-1817. De gemeente Harenkarspel is per 1 januari 1990 een combinatie van Warmenhuizen, St Maarten en Harenkar spel. Het nieuwe gemeentewapen ziet er als volgt uit: Gevierendeeld door een gouden streepkruis met in het eerste veld van keel=rood 2 kepers van zilver. Het 2e veld is van lazuur=blauw met een haring en een vierkante penning van goud. het 3e veld is ook van lazuur met daarin een posthoorn van goud. Het 4e veld is van keel met een St Maartensbeeld van zilver. Het schild is gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee parels. Dit wapen is door de kroon bij besluit van 6-6-1990 goedgekeurd. Op 4-12-1990 kwam er ook een nieuwe gemeentevlag. Deze vlag is over het midden gevierendeeld van rood en blauw. De kleuren rood en blauw zijn dezelfde als die in het gemeentewapen. Sam Schipper Oude gemeente-wapens: Warmenhuizen Harenkarspel ^-^=2-J bint Maarten

Zicht op Haringcarspel | 1996 | | pagina 29