Voordien waren er de sanatoria, de consultatiebureau^, de kruisverenigingen en de inspanningen van huisartsen en wijkzusters. Door al deze instanties en niet te vergeten de wetenschappelijke instituten is al sinds 1840 in de tuberculosebe strijding een enorme hoeveelheid werk verzet. Zonder dat zouden we nu nog in het slop gezeten hebben. De tuberkelbacil is, tot op dc dag van heden, verreweg de meest uitputtend bestudeerde ziekteverwekker. Stormachtige politieke ontwikkelingen hebben wij in de dertiger jaren, in tegenstelling tot Duitsland, niet gekend Door de bedroevende economische toestand was er natuurlijk wel ontevredenheid die zich o.a. uitte in een sterk groèiendc NSB. Maar toch bleef die aanhang van geringe betekenis. Meer dan 8% is het nooit geworden en bij de verkiezingen van '37 werd dit percentage bijna gehalveerd, een tendens die bij de Statenver kiezing van '39 werd voortgezet. Ook in Warmenhuizen waren enkele sympathisanten, maar die hebben nooit enig probleem veroorzaakt. In '37 was ik getuige van de terugval van de N S.B-aanhang, 's Avonds liepen we op de Nieuwezijds Voorburg wal voor het TelegraafgebouwDe verkiezingsuitslagen werden daar namelijk geprojecteerd. Ik herinner mij nog hoe opgelucht wij reageerden, maar dat de toekomst niet door de ontwikkelingen in Nederland zou worden bepaald beseften we ternauwernood. De verschrikkingen van de oorlog realiseer je je pas ten volle nadat die is uitgebroken. In het vooijaar van 1939 werd de voormobilisatie afgekondigd (dit betrof o.a. de grensbataljons). Blijkbaar was het toen al duidelijk dat de oorlog onvermijdelijk zou uitbreken. Op 29 augustus volgde de mobilisatie en vertrokken ook uit Warmenhuizen de reserve dienstplichtigen per tram naar hun mobilisatiebestemming. Die ochtend was het afscheid van huis en de rit in de tram met de lotgenoten zal ik niet licht vergeten. Vrolijk gestemd waren we uiteraard niet; we beseften maar al te goed dat het Nederlandse leger niet tegen de Duitse oorlogsmachine was opgewassen. We stelden onze hoop op Engeland en Frankrijk, maar in mei 1940 bleek al heel snel hoe onterecht die hoop was geweest. Persoonlijk kon ik het slecht accepteren, dat mijn levenslot niet meer in eigen handen lag. dat krachten buiten mij de teugels hadden overgenomen. Met recht een overdraaglijke toestand. R.C. Posthuma 0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0 GIDS VOOR GENEALOGISCH ONDERZOEK IN NEDERLAND In 1946 verscheen "Geschreven verleden" van de hand van H. Brouwer met als ondertitel 'genealogie en oud schrift'. Hoewel het boek enkele herdrukken beleefde, is het sinds 1970 niet meer te verkrijgen. Na die tijd heeft het genealogisch onderzoek een grote vlucht genomen, zoals de bezoekcijfers van openbare archiefinstellingen in Nederland laat zien. Dat was de reden om de bovengenoemde gids opnieuw uit te geven, maar in een herziene vorm. De samenstellers hebben de gids gedurende de afgelopen jaren op basis van hun ervaringen herzien, de bronnen opnieuw behandeld, de literatuur geactualiseerd en ruim veertig nieuwe teksten transcriptie toegevoegd. Nieuw is een hoofdstuk over huis- en familiearchieven, speciaal gericht op genealogisch onderzoek. Alle teksten worden voorafgegaan door een instructieve inleiding waarin de soort bron wordt besproken Naast de transcripties hebben de auteurs de teksten ook voorzien van woordcommentaar. De voorbeeldteksten zijn afkomstig uit een groot aantal Nederlandse openbare archiefbewaarplaatsen. Het boek is niet alleen bedoeld voor beginnende genealogische onderzoekers, maar ook voor hen die toe zijn aan andere bronnen voor hun onderzoek, zoals weeshuis- en waterstaatsarchieven. De gids besluit met een woordenlijst, een thematische literatuurlijst en een adreslijst van de belangrijkste archiefbewaarplaatsen en genealogische documentatiecentra in Nederland. De gids is verschenen in september 1996. de prijs is f 49,50. 19

Zicht op Haringcarspel | 1996 | | pagina 21