lö® mm Zoals gezegd, om de kachel brandend te houden moest hij gevuld worden met eierkolen of andere brandstof. Een onprettig werkje voor diegene die dit moest doen. aangezien het kolenhok of -kist zich meestal achter in een schuur bevond, 's Avonds en bijna altijd in het donker, want verlichting was lang niet altijd aanwezig, moest dat vaak gebeuren, dan hoefde degene die 's morgens de kachel aanmaakte dit niet te doen. Als in het voorjaar de kachel niet meer gebruikt werd. moest hij schoongemaakt en gepoetst worden. Hiervoor gebruikte men een speciale pasta uit een tube. Na deze behandeling stond de kachel er in de zomer weer net zo glanzend bij als het mannetje op de tube en dat was ook de bedoeling. Tegenwoordig wordt de kachel als bijverwarming of pronkstuk gebruikt. Centrale verwarming heeft zijn plaats ingenomen; efficiënt, gemakkelijk, regelbaar, hygiënisch en in tegenstelling tot de kachel die in één vertrek stond, radiatoren door het hele huis. Maar toch, ondanks zijn gebreken gaf de kachel veel gezelligheid, een warme plek in huis. S. Schipper C.P. van den Berg GEMEENTEWAPENS Op 18 oktober 1977 heeft de minister van binnenlandse zaken enkele richtlijnen uitgevaardigd die betrekking hebben op o.a. de verlening van wapens aan gemeenten. Behalve dat het wapen moet voldoen aan de algemene in Nederland gebruikelijke regels der Heraldiek dient het wapen zo eenvoudig mogelijk te zijn, zonder te veel figuren en een te ingewikkelde schildverdeling. De richtlijnen schrijven voor: - Een wapen moet historisch en esthetisch verantwoord zijn. - Eerder gebruikte wapenfiguren hebben voorrang op nieuwe. - Een kroon van drie bladeren en twee parels zie het wapen van Harenkarspel) kan worden toegevoegd, een andere kroon of wapenspreuk alleen indien eerder gebruikt of om nieuwe of bijzondere redenen. - Een al eerder gebruikt wapen kan worden verbeterd of aangevuld met elementen van andere toegevoegde of opgeheven gemeenten. - Een nieuw wapen kan worden ontworpen indien geen eerdere naam van een der samengevoegde gemeenten wordt gebruikt. Er kunnen dan elementen uit de wapens van de opgeheven gemeenten worden gebruikt waarvoor dan alle hierboven genoemde regels gelden. Sint Maarten Bron: o.a. G.C.M. Groen-Rosenhart. Oude gemeente-wapens: Warmenhuizen Sam Schipper. Harenkarspel

Zicht op Haringcarspel | 1996 | | pagina 12