Uytgegeven van 't Cromwater voir Floris van Teylingen. Het volgende stuk geeft zo goed mogelijk de letterlijke tekst weer van een stuk uit 1548 waarin de Lamoraal van Egmond het water "de Cromme" ter bedijking geeft aan Jacob Jansz. sz. Schout van Harenkarspel en Scelte Luytgcs sz. van Warmenhuizen tegen eeuwigdurende erfpacht voor 10 Carolus guldens per jaar. Groot 4 morgen op 31 juli 1546. Het werd ondertekend op perkament 22-12-1548 Wv Lamoraal d' Egmont. Prince van Goure, Baron tot Baer, Heere tot Hoogtwoude. Eertswoude, Ridder van de ordene der Gulden Vlieze, etc. doen condt allen luyden dat wy voir ons onsen erven ende maecomelinghen. Graven ende Gravinnen van Egmondt uutgegheven hebben ende uutgheven midts desen Jacob Janz. sz. onsen Schout tot Harinckerspel ende Scelte luytges sz. woenende tot Warmenhuysen voir hem heuren erven ende naecoomelinghen alzulck Recht als wij hebben totten gront van 't lant 't wiek alsnoch onder 't water leyt welck water geheeten is "die Cromme" geleghen in onsen Banne ende heerlichevt van Warmenhuysen. Omme dieselve gront oft lant 't welck zyluyden ons angebracht hebben groot te wesen vier mergen doer middel van een kaedyck ende molen by hem luyden. ende tot heur eygen coste ende lasten gebracht te moghen werden tot gebniyek nae heuren goetduncken. Ende dit in eenen eewighen Erfpacht van tien Karolus guldens 't ssjaers. te weten voir elcken van den voirsz. vier morgen twee Phlippus gulden die jaerlicx verschijnen zal den eersten dach van Augusto. daer aft den eersten Augusto anno Xve zeven ende veertich 't eerste jaer erfpacht gevallen zal wesen ende zoe voirt van jaer tot jaer eeuwelyck geduerende wel verstaende indien die gront voirsz. becaedt worden meerder bevonden wort dan vier mergen, zoe zal den erfpacht naer advenant van de twee Phlippus guldens voirde morgen daer nae ge4groot werden. Ende dit al behouden ons ende onsen naecoomelinghen onse thienden die aldaer zullen mogen vallen. Des zullen die voirsz. Jacob Jans sz. ende Scelte Luytges zoon heur Erven ende Naecoomelinghen Schuldlich ende gehouden wesen ons ende onsen naecoomelinghen te vrijen ende schadeloos te houden tegens 't gemene lant geleghen onder den Oisterendijk oft d'Ingelanden aldaer die onse wateren onder den zeiven dyck geleghen in enen eewigen ErfFpacht genomen hebben daer onder 't voirsz. waterken geheeten "Die Cromme" mede begrepen is, omme in 't recht van denzelven onsen Erffpacht vuyt zaecke van desen ons ofte vermindering bij denselven ingelanden ofte actie van hem hebbende gedaen te werden. Ende tot verzeeckerheyt avn den jaerlicxen Erffpacht ende bevryinge voirsz. zullen de voirrsz. Jacob Jans sz. ende Scelte Luytges sz. ons stellen tot hypoteecke ende onderpant alsulcken stuck lants als zyluyden aldaer leggende hebbende palende voirsz. "Cromme" mitte belenden alst behoort. Ende dit voir Schout ende Schepenen van Warmenhuyzen ende ons daer aff mit voir der kenisse van den v oirsz. erffpacht passeren behoirlycken brieven. T'oirconden van desen hebben wy by faulte ons zegels desen brieff mit ons eyghen handt onderteyekent. Behoudelycken indien de voirsz. Erffpachters hier naemaels bezegeltheyt van ons begeren zullen hem 't zelve 't heuren willen volcomen. Actum op onsen huyse van Egmont den laetsten dach July anno XVe zessenveertich Aldus ondertey ekent Lamoraal d' Egmont. Gecollationeert tegens zyn principael geschreven in franschijn, ende is by my Dierick van Tey lingen, Notaris bij den Hove van Hollant geadmitteert bevonden concorderende upten XXIIe Decembris anno XVe achtendeveertig. Toitconde myn subsignature. ita est Theodoricus de Teylingen Notaris sub scribsit. Sam Schipper. Uit het Geestmerambachtarchief no. 239, nu in het streekarchief te Alkmaar. „^rofvyv'u/ Oy>) a wf 'f*'* frf'f/ v ,rj 'jG> 8

Zicht op Haringcarspel | 1996 | | pagina 10