Voorwoord van de voorzitter Vrienden en vriendinnen, Even bijpraten alvorens we weer aan een nieuw winterseizoen beginnen. Hoewel beginnen het bestuur is alweer bij elkaar geweest om te praten over wat we U de komende maanden willen aanbieden. Overigens heeft er intussen al een excursie plaatsgevonden naar het Westfries Museum in Hoorn, waar we een hoogst interessante rondleiding kregen van de heer Bakker, dezelfde die onlangs een lezing voor ons heeft verzorgd. De belangstelling voor dit gebeuren was wel niet overweldigend maar toch bevredigend en wellicht is het voor herhaling vatbaar voor diegenen die deze keer verstek moesten laten gaan. Bij het 125-jarig bestaan van de Nederlands Hervormde kerk in Dirkshorn was onze vereniging op 28 en 29 oktober met een stand aanwezig. Voorts staat een bezoek aan de kaarsenmakerij van de Egmondse Abdij op het programma alsmede een lezing van de Alkmaarse stadsarcheoloog. Verder is op de laatstgehouden bestuursvergadering het idee gelanceerd om jaarlijks en steeds in een ander dorp een "Historische Manifestatie" te organiseren waar iedereen de gelegenheid krijgt iets te tonen of te melden op historisch gebied. Dit idee moet nog verder worden uitgewerkt en voor suggesties houdt het bestuur zich graag aanbevolen. U ziet dat het bestuur niet stilzit en langzamerhand zijn er ook wat leden die in voorkomende gevallen hand- en spandiensten verlenen, waarvoor dank. Behalve het plezier dat de tentoonstelling rond 4 en 5 mei ons heeft bezorgd, heeft het ook heel wat nieuwe leden opgeleverd. Het extra nummer van ons verenigingsblad heeft zoveel positieve reacties opgeleverd dat het nu bijna uitverkocht is. Dat wordt straks nog een onderwerp voor verzamelaars!! Hulde aan de redactie en aan iedereen die een bijdrage heeft geleverd. Voor het komend winterseizoen en met name voor de feestdagen rond Kerstmis en Nieuwjaar wil ik graag alle lezers van harte veel plezier toewensen, ook als U dat plezier niet (meer) met anderen kunt delen. Jan Bakker Dorpen en Heerlijkheden In dezelfde tijd dat de stad Alkmaar zijn zelfstandigheid verwierf, begonnen de graven dorpsgebieden als "ambachtsheerlijkheden" aan getrouwe edellieden in leen uit te geven. Zo kwamen Castricum en Bergen aan de heren van Haarlem en werden Bakkum, Warmenhuizen, Petten, Harenkarspel en aanvankelijk ook Oudkarspel Egmonds bezit. Het baljuwschap (rechtsge bied) van de Nieuwburg, dat Ursem, Oterleek, Koedijk met Huiswaard, Oudorp, Noord-Schermer en Zuid-Schermer met Graft omvatte, kwam aan een bastaardtak van de Van Egmonds. De heerschappij over Egmond zelf moest door de heren - sinds 1486 graven - op de oorspron kelijke bezitter, de abt, worden bevochten. In verschillende gemeentewapens is ook nu nog het wapen van de Van Egmonds terug te vinden. Andere beroemde Hollandse adelgeslachten verwierven bezittingen in Noord-Kennemerland: de Wassenaars werden heren van Wimmenum en de Brederodes kregen het gezag over Schoorl met Camp en later over Bergen. Soms slaagden zij erin de zogenaamde "hoge heerlijkheid" te verwerven. Dit betekende dat zij, net als de stadsbesturen, een eigen rechtspraak, ook voor halsmisdaden, 2

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 4