Uitnodigingen en Mededelingen Donderdag 30 november heeft onze vereniging voor u een lezing georganiseerd. Deze lezing wordt verzorgd door de bekende stadsarcheoloog van Alkmaar, Peter Bitter. Aan de hand van prachtige dia's zal hij ingaan op de historie van Alkmaar in samenhang met de omliggende dorpen. Stad en land dus. Nog altijd speelt Alkmaar een belangrijke rol als centrumgemeente in onze contreien. Was dat vroeger ook al zo? Als u donderdag 30 november naar de foyer van het Dorpshuis in Warmenhuizen komt, kunt er meer over horen en zien. Aanvang: 8 uur. Vrijdag 8 december. Met het succes van de trip naar het museum in Hoorn in gedachten, hebben we een nieuwe excursie georganiseerd, naar de kaarsenmakerij in de Abdij van Egmond. Er is een rondleiding, een diapresentatie en koffie met koek. Tevens kunt u de afdeling keramiek bezoeken. Wij vonden het een goed idee om daar zo kort voor de Kerstdagen eens een kijkje te nemen. Gegevens over de Adelbertus abdij van Egmond: Adelbertus (f 739) werd begraven op de Adelbertus akker aan de rand van de duinen. Zijn graf werd een middelpunt van verering in een klooster waar eerst monialen en vanaf 950 Benedictijner monniken woonden. De abdij ontwikkelde zich mede dank zij de graven van Holland tot een centrum van godsdienst en cultuur. In het jaar 1573 viel de abdij ten offer aan de troebelen van die tijd. Met hulp van velen konden de Benedictijnen vanuit Oosterhout in 1935 een nieuw klooster stichten, dat in 1947 en 1953 werd uitgebreid. De architect van het klooster is A.Kropholler, ook de ontwerper van het v.m. politiebureau en het v.m. gebouw van verzekering mij 'Het Hooge Huys" in Alkmaar. De monniken in het klooster leiden een leven van gebed, studie en handenarbeid. Het boerenbedrijf wordt niet meer door hen zelf beheerd, wel de produktie van allerlei soorten kaarsen. Beslist de moeite waard om er een kijkje te nemen. Voor aanmelding en inlichtingen: Pauline Stolk: tel. 0224-551391. Expositie Op 21 november is het 1300 jaar geleden dat Willibrord in de St Pieter te Rome door paus Sergius tot aartsbisschop van Utrecht werd gewijd. Ter gelegenheid van de herdenking van deze wijding wordt in Museum Catharijneconvent, Nieuwe Gracht 63 in Utrecht, een indrukwekkende expositie gehouden van zaterdag 18 november - 28 jan. 1996. Landing van Engelsen Russen. In 1799 heeft er een grote veldslag plaatsgevonden in onze streken tussen Frans-Bataafse en Engels-Russische legermachten. Er is een Stichting Herdenking 1799 in het leven geroepen om in 1999 deze slag te herdenken. De Historische Verenigingen is om medewerking gevraagd. Hierbij gaat het om b.v. dagboeken, boeken, brieven, kaarten, schilderijen, munten, militaire uitrusting enz. Mocht u of een van uw kennissen in het bezit zijn van genoemde voorwerpen, dan hoort het bestuur dat graag van u. Dit zal dan doorgegeven worden aan de Stichting 1799. Het materiaal zal tentoongesteld worden en of in het herdenkingsboek gebruikt worden. Woudmeerkanon: In 1799 was ook de Woudmeer strijdtoneel, toen de Engels-Russische invasietroepen in zuidelijke richting oprukten werd de Woudmeer half onder water -dras- gezet. Zo'n 300 meter vanaf het zuideinde van de Woudmeerweg werd een schans gemaakt en iets ten noorden van de in 1879 verbrande Trompersmolen aan de Ambachtsdijk werd eveneens een schans opgeworpen door de Fransen. Bijna 100 jaar later, in 1898, was een zoontje van de arbeider van boer Butter in de buurt van die als tweede genoemde schans in de polder aan het slootje springen. Daarbij bezeerde hij zich aan een scherp voorwerp. Het bleek een onderdeel te zijn van een kanon dat door de Fransen was achtergelaten en in de drassige Woudmeer was weggezakt. Het is opgegraven, maar of het nog bestaat? Het maakt in ieder geval geen deel uit van de collectie die in de Wapenzaal van het Rijksmuseum in Amsterdam is ondergebracht. In het Legermuseum in Delft moet men het antwoord op die vraag eveneens schuldig blijven. 19

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 21