p/ru/rrsre-L Tje Woudme\r Speketer Coutovkn Brongas in de polder Woudmeer "Brongas is oorzaak van enorme watervervuiling "Brongasbronnen in de Provincie gaan volgend jaar dicht". "Hoogheemraadschap gaat boetes uitdelen Zo stond het af en toe in de krant. Het leek wel of het nu opeens vergif was, de gasbronnen. Terwijl het vanaf ongeveer 1900 een zegen was voor heel veel mensen. Vooral voor boeren en bouwers die in de Polders woon den, ver van stad en dorp. Vooral in Wereldoorlog 1 (schaarste aan petroleum), Crisis jaren en Wereldoorlog 2 (zeer grote schaarste aan allerlei brand stof). Er kwamen dan ook overal duizenden bronnen. Bij ons in de Polder Woudmeer in 1926 waren er 21. Een gasbron begon door de jaren heen vaak minder gas op te brengen, er werd dan ongeveer 80 meter verder een nieuwe bron aangeboord zodat men weer voldoende gas had. Men gebruikte het gas voor diverse doeleinden o.a. koken, licht, verwarming, koeling van de melk (10 graden C.), en drinkwater voor het vee. Wel gaven al die bronnen veel water. Per bron ongeveer 1 tot 4 m3 per uur, dus in de zomer bij droogte hoefde men weinig water in te laten. Dit was voordelig, want inlaten betekende zout water uit de Zuiderzee. Na 1932, toen de Afsluitdijk werd gemaakt, was dat minder, en het IJsselmeer werd al zoeter. x Dirkshor Kerkbuurt aan Sewieldei moten Bleekr Tromper molen Het aanleggen van een gasbron. Er waren heel wat "Putten- boorders". Bij ons kwam Klaas Lange uit Winkel. De familie Strijbis was uit de Heerhugowaard verhuisd naar de Polder Woud- meer. De Woudmeerweg was nog een paardepaadje, en vanaf dat pad ging men over een mooie Post met hek naar de boerderij "Nooit Gedacht". Dit was een landpad van wel 230 meter. Toen vader Strijbis die gas bronnen zag bij de buren, wilde hij er ook een hebben. De kosten ervan waren ongeveer F 110.- De firma Lange kwam met zijn spullen, en er werd een gun stige plek uit gezocht. De Gas houder of Gasketel zo wij hem 10 tfw7n7rrrrr,nr>'^'"JJJ"'^."'>'i>''i'>it>'!rm?itJ£!J!l'_'4gsg*;

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 12