Juni is het dus 700 jaar geleden dat Floris V door de Edelen werd vermoord zoals we dat al op school leerden. Behalve dat hij hier versterkingen liet bouwen, dijken aanleggen, en wegen maakte probeerde hij met de West-Friezen op goede voet te komen. Floris zette een door zijn vader Willem II opgezet bestuurlijk bestel voort door de instelling van Baljuw tevens Dijkgraaf, en Rentmeesters in 1299. De eerste Baljuw werd al benoemd onder Willem II in 1244. Floris V wist met een goede administratie en een goed financieel beheer de vorstelijke macht te vergrootten, maar ook het land beter bestuurbaar te maken. Kees van de Berg. Bronnen: J.C.Kort: Grafelijk Archief H.Obreen: Floris V West-Friesland en een oorkonde uit 1299. Dit artikel heeft betrekking op een oorkonde waarin vier ambachten genoemd worden. Uit het stuk valt op te maken dat men zich in West-Friesland nog vooral Vriezenvoelde. De vier ambachten zijn: "Drechterlandambocht, Houtwouderambocht, Nieuwedorpeambocht ende van Langedickeam- bocht". Deze ambachten beloofden trouw aan de Graaf van Holland, Heer van West-Friesland. Langedijk en een gedeelte van Harenkarspel vormde een onderdeel van het Geestmerambacht. In de oorkonde van 7 november 1299 onderwerpen de vier ambachten zich onvoorwaardelijk aan de vredesvoorwaarden, welke Jan van Avesnes, Graaf van Henegouwen hun oplegde voor wat ze hadden misdaan tegen Graaf Jan I de zoon van Floris V. Jan van Avesnes, Jan II, was een achterneef van Jan I en volle neef van diens vader, Florus V. Deze Jan II trouwde in 1270 met Filippa van Luxemburg. Hij zou in 1304 overlijden. De opstand na de dood van Floris V door de West-Friezen in de nabijheid van Vrone (St.Pancras) werd bloedig gesmoord. Hiernaast staat een afbeelding van de oor konde. Deze oorkonde dateert van 7 no vember 1299, drie dagen vóór het overlijden van Jan I. In deze oorkonde verklaren de Raad, Schepenen en Gemeenten van heel West-Friesland zich onvoorwaardelijk te onderwerpen aan de vredesvoorwaarden welke Jan van Avesnes hun namens Jan I van Holland zal opleggen. Voor degenen die het oude schrift niet kunnen lezen, volgt hier de tekst in modern schrift: Wi Raet, Scepene ende Ghemeente van al West-Frieslant maken cont allen lieden, dat van der groet mesdaet die wi mesdaen heb ben tieghens eenen hoeghen Prence ende eenen moghenden onsen rechten Heere Jan 1 Grave van Holland, Zeelant ende Heere van Vriese-Lant alse van den wighe die wi tieghens hem vochten te Vroene ende van dat wi sine huse braken ende van andren mesdaden die wi tieghens hem mesdaen hebben in wat manieren dat was tot up den Oorkonde van raad, schepenen en gemeente van heel dach dat dese lettere ghegheven was, comen West-Friesland, 7 november 1299 zijn ende conpromitteren met onsen hoeghen 4

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 6