Barten die op zijn jas de medaille droeg die hij had verdiend in 1831 bij de slag om de citadel van Antwerpen. Een doorkijkje in ruim 160 jaar geschiedenis via moeder en zoon. (blz. 51) Verrassend zijn de duidelijke beschrijvingen van diepe armoede; wat er gegeten werd; de tijdelijke verhuizing naar een armenwijk in Deventer en de daar dreigende ondergang in ellende. Ook praktische zaken komen aan de orde: Hoe geef je midden in de winter koeien te drinken als je geen waterleiding en geen pomp hebt en bovendien de sloten tot op de bodem bevroren zijn? De opmerkingen tussendoor geven een beeld van voorgoed verloren gegane situaties: Neeltje wordt inwonend dienstmeisje in Nieuwe Niedorp, haar ouders wonen in Oudkarspel. Van tijd tot tijd gaat ze te voet bij haar moeder op bezoek. maar als het slecht weer was in de herfst of in de winter, waren de wegen onbegaanbaar en kon je maar beter thuis blijven. Het boekje, ruim voorzien van mooie, bij de tekst behorende illustraties, is een prachtig eerbewijs van een zoon aan zijn moeder. Het is te wensen dat Jan ook zijn eigen jeugdervaringen ooit nog op papier zal zetten, ik ben er van overtuigd dat het de nodige lezers weet te boeien. Het boekje is verkrijgbaar bij Jan Jonker tel. 0224-551005 Prijs: f 27,50 Rens Zomerdijk 2 Dat was het dan, de verzetsstrijder Jan de VriesJ.A.A. Sinnige 1996, Leiden/Zaandam. In de speciale uitgave '1940-1945, Harenkarspcl in Oorlogstijd' heeft u kunnen kennismaken met een van de belangrijkste verzetsstrijders uit de kop van Noord Holland, Jan Sinnige. Begin mei 1996 verschijnt zijn autobiografie waarin Jan Sinnige vooral over zijn belevenissen tijdens de tweede wereldoorlog vertelt. Onder de schuilnaam Jan de Vries was hij vanaf eind 1942 betrokken bij de hulp aan onderduikers in de kop van Noord Holland en Texel. Al heel snel was hij full-time bezig met illegaal werk op allerlei terreinen. Verder beschrijft hij onder andere over hoe hij gekleed als S.S.'er twee gevangenen bevrijdde uit het concentratiekamp Vught; zijn eigen gevangenschap eerst in de dodencel aan de Weteringschans en daarna in kamp Amersfoort; zijn ontsnapping door 's nachts uit het raampje van een rijdende trein te duiken en de dood van een verrader binnen de illegaliteit. In het laatste jaar van de oorlog was hij actief als Algemeen Voedsel Officier. Aan de hand van nog niet eerder gepubliceerde documenten uit het verzet, meestal betrekking hebbend op onze gemeente, illustreert 'Jan de Vries' hoe het hem middels een goede organisatie lukte om tijdens de hongerwinter tonnen voedsel naar de grote steden te sturen. Ook zijn meer op sabotage gerichte activiteiten als Compagnie-Commandant binnen de B.S. komen aan bod. Dit boek geeft een goed inzicht hoe men binnen het verzet moeizaam tot samenwerking kwam. Vooral over de totstandkoming van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten komt een weinig rooskleurig beeld naar voren. Aangezien een groot gedeelte van zijn activiteiten zich afspeelde binnen onze gemeente, is dit boek een 'must' voor ieder die geïnteresseerd is in de het verzet zich in deze streken. U kunt dit boek telefonisch bestellen bij R.Zomerdijk tel. 0226-393218. Prijs: f 32,50. 3 Jan Brommer, Boekelermeerweg 14A te Heiloo heeft een boek gemaakt over het geslacht Brommer, een familienaam die ook in ons gebied voor komt. Inlichtingen: 072-5401975 Nieuws van de penningmeester Op de laatst gehouden jaarvergadering werd besloten dat de contributies ongewijzigd blijven. Gezien de gezonde situatie van de vereniging geen verassing. Op het moment dat ik dit stukje schrijf zijn er nog ongeveer 35 personen die niet hebben betaald. Als u, begin mei dit artikeltje leest hebben er vast wel weer een aantal voldaan. Tot nu toe ben ik zeer tevreden wat de betaling van de contributies betrft, ik bedank u hierbij en ook voor de extra bedragen die velen van u hebben overgemaakt. Mocht u nog niet hebben betaald vul dan het bedrag in op de AC girokaartzet uw handtekening en stuur hem op. Bij voorbaat hartelijk dank. Wilt u adreswijzigingen enz. zo snel mogelijk aan mij doorgeven!! J. Barsingerhorn 27

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 29