betekene mocht). Maar zoas we wete kwam deuze sport er ok in de dagblade bekoid of. Als ik me goed herinner haalde Guurtje Bes op de speule in '46 zilver, maar het kostte der wel 3 paar klompe. Ze werd niet sponsort, en voor 'n zilveren plak ken je gien klompe koupe, dat Guurtje heb nooit meer meedein. Knikkere, deer was ik (al zeg ik 't zelf) 'n hele speketer in. Als 't voorjaar 'n beetje drouger werd den kwame ze voor de dag, de knikkerbule. Op 't skoolploin, 't zwarte pad langs 't spoorlointje in Warmenhuizen, of zomaar langs de weg, meist overal kon je knikkere. Ik mocht meistal nooit meedoen want ik won altoid. Omdat ik tog oefene moest dee ik 't meistal op zolder, en deer had je ok gien wind, want 't mikte nouw. Toen ik den ok de limiet haalde voor de speule, ging ik nei Veugelzang met voif en twunteg knikkers en ien stuiter, maar toen ik nei ofloup baai vader achterop de fiets weer naar huis gong, met goud vezelf) reed 'r 'n hele conteener met knikkers achter ons an die ik wonnen had, Ik deel ze nouw nag welders uit an de jeugd in de buurt. Hinkele werd ok veul dein vezelf, deur moidjes en deer had je ok veul variasies in. Op de speule was 't allien nag maar 'n demonstratie sport, dat deer wul ik nou, moidjes, niet veerder op ingaan. Raampie tik. In 'n houten gerenklossie werde in de ronde allegaar karteltjes uitsneden, 'n potlood deur 't gat, en 'n touwtje werd om 't klossie rolt. Als je nouw 't klossie teugen de ruit hield en 'n ruk an 't touwtje gaf den gaf dat 'n vreiselek geluid. De beweuner van 't pand, die nei 't eivendete nag effies ofzakte in de zurreg, was den in ien klap wakker vanzelf en stoof den nei buiten, maar waai ware den al vlogen. De ploeg die hier voor uitzonden werd, werd sponsort deur 't pla- selek skildersbedroif "glad en glazeg" maar ze brochte der niet veul van terecht. Opskuildertjes is nooit deurdrongen tot de Olumpiese kinderspeule, maar deer hadde we baai ons op 't durp ok 'n kampioen in. Japie Boil kon z'n oigen zo goed opskuile, die kwam pas voor de dag as alle are joos al te bed lage. Ien keer is 't beurt, 't zal half november weest weze, dat Japie ok weer niet voor de dag kwam. Je zouw denke, teugenan sinterklaas komt ie wel opperdam, maar nei hoor gien Japie. Pas in 't voorjaar toen baai z'n buurman de kool de boet uitmost omdat alles deurdroide, kwam ie weer voor de dreid. Japie was tussen twei wale kool inkropen met 'n zakkenkleid over z'n kop, en toen benne de wale instort. Haai had 'm in leven houwen met 't ete van kool, en 't ienegst wat ie zoide toen ze 'm vonde was "Ik ken gien kool meer zien Ik houp dat jullie geheugens weer opfrist zoin, en ik wul dut betoug oindege met de kreet die we indertoid in Veugelzang zo links en rechts nei mekaar riepe. "Sport, best voor je loif". Bob Lingerak, Schagen. 18 Spelende kinderen knikkerend rond een grafzerk in een kerk 17e eeitwse prent

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 20