Een raadgevend maar geen besturend orgaan. De Gulden Vlies Ridders hadden er toegang, maar de landvoogd kon ook hoge ambtenaren en stadhouders oproepen voor advisering. De Raad van Financiën: Deze hield zich met de geldzaken bezig. Deze Raad werd ook meestal samengesteld uit deze Ridders. De Geheime Raad: Deze hield toezicht op de rechtspraak en stelde nieuwe wetten voor. Deze Raad bestond uit twaalf burgelijke rechtsgeleerden. De leden van het Gulden Vlies werden voor het leven benoemd, tenzij ze zich schuldig maakten aan laakbare daden. Er zijn 3 van dergelijke gevallen bekend. Een eerste betrof ketterij of geloofsdwaling. Een tweede geval hield verband met verraad en trouweloosheid. Het derde geval ging over het op de vlucht slaan en zelfs de oneervolle terugtocht van het slagveld. Wanneer een ridder door zijn gedrag uit de Orde werd gestoten, werd zijn wapenbord zwart geschilderd en er werd op het zwarte vlak een tekst aangebracht waarin de reden van de uitsluiting werd opgegeven. Bij de dood van Karei II, koning van Spanje en Hoofd van het Huis van Habsburg in 1700, deden zich voor de Orde van het Gulden Vlies onverwachte problemen voor. Karei II was de laatste rechtstreekse afstammeling van Keizer Karei. Na zijn dood ontbrandde de Spaanse Successie-oorlog die gedurende meer dan 10 jaar Europa in brand zette, en eindigde met de verdragen van Utrecht in 1713, van Rastadt en van Baden in 1714, waarbij de Spaanse troon tussen twee troonpretendenten werd verdeeld. Aartshertog Karei, die na de dood van zijn oudere broer Jozef 1 in 1711 Keizer werd, kreeg de katholieke Nederlanden en de Itali aanse bezittingen van de Spaanse kroon toebe deeld. De verdragen van 1713 en 1714 beperkten zich tot het regelen van het territoriaal aspect van de nalatenschap van Karei 2, doch hielden geen regeling in voor de kwestie van de Orde van het Gulden Vlies. Elke pretendent eigende zich dan ook de titels en de niet-territoriale soevereiniteiten van het Bourgondische Huis toe, in de eerste plaats die van het Gulden Vlies. Zo ontstond een splitsing van de Orde. Er ontstond een Oostenrijkse tak met Karei VI Keizer der Romeinen, Hoofd van het Huis van Habsburg (1685-1740), en een Spaanse tak met Filips V, koning van Spanje, Hoofd van het Huis van Bourbon (1683-1746). Historische bibliotheek Jan Lute Egmond aan de Hoef Bronnen: Het Gulden Vlies, vijf eeuwen Kunst en Geschiedenis. Mr.W.C. Mees: Lamoraal van Egmond Jan en Annie Romein: De Lage Landen bij de zee Geïllustreerde Geschiedenis van het Nederlandse volk. 8 Sabina van Beieren 1544-1578 echtgenote van Lamoraal graaf van Egmond; H. Goltzius

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 10