De trein gaat niet verder en we moeten lopen naar de "Demarcatielijn", de grens tussen de Russische en Amerikaanse zone. In Torgau passeren we de brug waar Russen en Amerikanen elkaar voor het eerst ontmoetten. In een verlaten dorpje vind ik in een huis een hoge hoed en een paar kunstschaatsen, mijn oorlogs buit. 28 mei: We zijn in Eilenburg bij de demarcatielijn waar we na ongeveer een week worden uitgewisseld tegen Oost Europeanen. Aan de andere kant staan lachende Yanks ons op te wachten met de DDT spuit. Van oude lappen hebben we een rood wit blauwe vlag gemaakt! 3 juni: Na een paar dagen in Leipzig worden we met legertrucks afgevoerd naar Fallesleben hoewel ons was beloofd dat we naar Maastricht zouden gaan. We zitten nu in de Engelse bezettingzone. 9 juni: We vertrekken weer, opnieuw met de belofte dat we rechtstreeks naar Nederland gaan. Maar het blijkt een kazernecomplex op de Lüneburgerheide te zijn waar inmiddels 1000 personen wachten op verder transport. Daarvan kunnen er 100 per vliegtuig naar Brussel, het lukt Jan en mij daarvoor een ticket te bemachtigen. 13 juni: Eindelijk is het zover, m'n luchtdoop met een leger-Dakota. De hoge hoed en de kunstschaatsen kunnen niet mee, jammer! Brussel is al een jaar bevrijd en onbeschadigd. Overal licht en de mensen modieus gekleed! De zweren aan mijn voeten zijn nog niet over en ik kan nauwelijks lopen. 16 juni: Met de trein naar Breda, terug in Nederland! Bij een zoveelste controle valt er nog een SS'er door de mand, zijn tatoeage verraadt hem. Jan is vandaag jarig en mag meteen door naar Heiloo. 19 juni: Met een open vrachtwagen van Bruynzeel naar Amsterdam en vandaar met een z.g. "Bellenwagen" door een maanverlichte nacht naar Heiloo. Een paar mensen van de binnenlandse strijdkrachten willen me naar huis brengen maar ik stel voor om op het politiebureau te slapen om ze thuis niet uit hun slaap te houden. Ze begrijpen het niet, dan toch maar naar huis. De deur vliegt open, noch vóór de bel heeft geklonken. Hoe vaak zal ik van dit moment gedroomd hebben??. J. Bakker 94

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 94