aan. Veel hout is er gehaald uit Schoorl en van de weermacht meegenomen, wat weer gevaar oplevert. 28 Jan. 1945. Iedereen had verwacht dat de oorlog de herfst '44 zou afloopen, het valt ontzettend tegen. De nood is vreeselijk. Van eind Nov. af hebben we iedere nacht doortrekkers, uit resp. Rotterd. Amsterd. Leiden, Den Haag, Scheveningen of Haarlem te slapen en eten. Ze gaan naar Anna Paulona en Wieringermeer, hier is alles op. De menschen verruilen alles wat ze hebben, veel lakens, sloopen, baddoeken, theedoeken, japonnen, mantels, schoenen, kousen. We kunnen alles krijgen voor etenswaren. Tarwe, aardappe len en boonen is de grootste vraag. De prijzen zijn fabelachtig. Men biedt f 40 voor 1 pond boter, dit is niet hoog, er wordt meer besteed, de vleeschprijs is f 12 1/2 per pond. Op de bon is te krijgen als het er is, van 28 Jan. tot 10 Febr. 1 Kilo aardappelen en 10 ons brood, verder niets voor 14 dagen. Er sterven er veel van koude en honger. Het vriest al van kerstmis af, nu ongev. 10 graden en een pak sneeuw, zoodat het haast niet mogelijk is er door te komen. Uit de Parochie van Pastoor Jongejan komen hier ruim 70 kinderen, maar het is niet mogelijk ze hier te krijgen, treinen rijden niet, varen gaat niet en auto's worden in beslag genomen. In de steden is het voortdurend razzia op mensen. Werken doet bijna niemand. Sinds 5 Sept. is alles stop gezet. Hier gaat het nog, maar steeds opletten, vooral de jongere jongens. Vorige week werd ons geboden voor een koe, die er best uitziet, maar over drie weken moet kalven, f 8.000, zonder dat A. geld vroeg. De schapen die vet zijn komen over de f 1.000-. Nu moet er veel vee geleverd worden, voor de steden. Noord en Zuid Holland en utrecht moeten zich zelf redden. Met het Zuiden is de verbinding verbroken en in het Oosten van ons land is wel eten, maar dat mogen ze niet halen. Wij kunnen gerust alles inleveren, maar de Weermacht legt er beslag op en de mensen verhongeren. De zwarte prijzen worden steeds hoger. Als ze een pond boter kunnen kopen voor f 50 a f 60 geven ze koffie surrogaat of textiel toe. De tarweprijs is f 2.000 voor 'n mud. Voor 'n pak lucifers wordt gevraagd 10 pond erwten of boonen of tarwe, stroop f 10 per pond. Te koop is er bijna niets, alles ruilen. De laatste weken van den oorlog zijn spannend geweest. Veel mensen zijn nog gefusilleerd. De Wieringermeer is onder water gezet, de andere polders dreigde ook gevaar. We zijn gelukkig voor die ontzettende ramp gespaard. Uiteindelijk de 5de Mei is het overgegeven. De laatste week dreigde nog gevaar, dat het met Rusland niet ging, maar dit scheen duitse propaganda. De week van de bevrijding is de slechtste geweest voor de steden. Maar de stemming was zoo heel anders en de hoop dat het gauw beter zou worden, deed leven. Nu wordt het voor de steden heel wat beter. Voor de dorpen niet zo veel. 23 Mei Vorige week kregen we vleesch en vet en chocolade en biscuit. Er is heel weinig brood, vorige week geen brood, nu 4 ons. De biscuit is heel voedzaam. Het is nu 4 weken na de bevrijding. Vorige week was er weer voldoende leidingwater. Sommige streken hebben ruim 6 weken zonder water geweest. Wij hebben nog geen koffie, thee, zout, lucifers, azijn, stroop. Wel wat suiker. Er is nu niet meer te ruilen. We kunnen N.Holland nu niet uit, men mag niet over het N.Zee kanaal. Eerst was het reizen in N. en Z.Holland en Utrecht vrij, nu niet. Van Ali hebben we nog niets gehoord, de overige fam. wel. Het is wel vrij, maar nog geen vrede. Het is hier vrij rustig gebleven. De avond van overgave bleef alles op straat en zingen tot ruim 12 uur. De andere dagen belde Roos nog duitsers op en werd alles weg gejaagd. Dinsdags werd Nolet ingehaald. Toen zijn de N.S.B. 's nachts gehaald, maar volgens de mensen veel te weinig. Hier verliep alles rustig. De eerste Canadeese reden dinsdags langs de Helderse weg. Enorm veel belangstelling. De duitsers trekken weg, verslagen en versuft. Het is nu 15 Aug. '45. De 12de Aug. hebben we gas gekregen, wat een uitkomst. Nog wel wat te kort maar het verlicht al veel in het huishouden. Half Juli kwam er stroom, 1 KW per week. Het blijft nog erg schaars met alles. Textiel is niet aan te komen, voor het zout wordt nog f 10 a f 12 per pond betaald en voor 1 pak lucifers ook f 10.-. Koffie, jam, stroop is er heelemaal niet, boter en kaas nog veel te weinig. 79

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 79