brandkasten moesten open. We hadden 'n revolver in huis wat gelukkig niet gevonden is. Ze hebben 1 onderd. meegenomen, verschillende zijn wel gevonden, maar door de Duitsers gespaard. P.Kleibroek is meegenomen, omdat hij Joden in huis had. S. voor 'n radio en voor verzet, dan C. N., W.W. en een van G. uit de Krankhoorn en 'n G. uit de Noord. Van de oude weermacht en hun stamkaart niet in orde, na 10 dagen zijn ze terug. Er is veel moeite voor gedaan om ze terug te krijgen. Het was 'n rustige morgen. Omdat men eerst niet weet, waar het om gaat. Het blijft oppassen. Alle jongens zijn hier toch gebleven. Maar af en toe komt er een seintje onveilig. 30 Aug. zijn bijna alle paarden gevorderd, na 6 maal voor 'n keuring te zijn geweest. Ze betalen voor onze bles f 1350-, vrijwel wat we er voor gegeven hebben. Dit is ons tweede paard wat ze vorderen. Nu wordt het critieker, ze winnen snel in Frankrijk en België wat voor ons gevaarlijker wordt. 5 Sept het bericht de Amerikanen zijn doorgestooten tot Breda. Alles is enthousiast, we verwachten dat ze ons land ook zoo doorloopen. Dat valt tegen, het was 'n fout, ze trekken weer terug. 11 Sept. trekken ze naar Valkenswaard. We denken nu zal het gaan, maar het is zoo zwaar vechten bij Nijmegen en Arnhem, als ze sinds de invasie in Frankrijk niet gedaan hebben. Hier worden IJmuiden, Beverwijk, Velsen - Den helder ontruimd. De menschen kunnen haast niets meenemen, treinen gaan niet meer, auto's en paarden zijn weg, fietsen nemen ze af. Het is vreeselijk. De schoonmoeder van K. ongev 60 jaar, komt loopende uit IJmuiden met 'n zak kleeren mee. Uit Den Helder komen ze loopen, als ze 'n bakfiets hebben, keeren de duitsers de fiets om en nemen hem mee. Alle vervoer ligt stil. Er zijn 5 bakkers bij Jb Mooy, geen cadetjes of koek mag gebakken, geen gist meer. We betalen voor 25 p. zout, 1 kaas en 20 p. tarwe ter waarden van f 25. Dan is het niet eens erg duur berekend. We hebben gekocht 6 kop en schotels voor 1 1/2 p. boter. We hebben geen gas, het was enkele uren per dag, nu niets. De Tijd, het eenigste Kath. blad komt enkel zaterdags met 1 enkele pagina. Sinds 16 Sept. geen enkele courant. De koffie heb ik op een kooltje vuur, de peterolie, spiritus, waxine lichtjes zijn op. 26 Sept. Weer 'n razzia. A. komt 8 uur met de melk thuis. J. 1 uur in 'n kast. Er wordt geschoten op jongens in de veiling. Er is 1 onderd. meegenomen, maar is weer ontvlucht uit Den Helder. 30 Sept. Het huis van Dr.Groenhardt in brand gestoken, wegens onklaar maken van het viaduct in N.Scharwoude, 14 dagen terug 1 huis in H.H.Waard en 1 huis in St.Pancras in brand gestoken wegens een brug die onklaar gemaakt is. De ondergrondse partij pleegt sabotage en onschuldige burgers treffen het lot. Er is weer enkele uren gas per dag. Buurman X. heeft electrisch van ons, er zijn hier veel menschen die gaslicht hebben en in donker zitten 's avonds. 30 Sept. '44. Noodkaarten zijn uitgereikt en op geldige bonnen is toch nog voldoende voorraad geweest zoodat we ons rantsoen nog hebben gekregen. De jam is op. We hebben iedere dag de kaastobbe met water staan er is gewaarschuwd zorg voor water. 15 Oct. Het is dezen 2 weken erg verslecht. Gas en electrisch is er niet meer, we hebben een kaars voor verlichting, maar tevens staan haast alle bedrijven stil. Dan zijn er wegens sabotage zegt men, bij Uitgeest 7 huizen verbrand, bij de Zes Wielen 3 huizen, in St.Pancras 4 in H.H.Waard 4 boerde rijen 1 huis. In de Schermer de boerderij van D.de Boer verbrand, Vader en zoon en drie personen doodgeschoten en 2 verkoolde lijken vond men in het hooi. Bij Rustenburg is een kleine veldslag geleverd, 's Nachts kwam 'n auto, die moest stoppen van de S.S., vermoedelijk Amerikanen en Engelsen in de auto, er waren naar men vermoed 6 dooden. Van Sept. af moeten we 8 uur binnen zijn, voordien 10 uur. Op de nieuwe bonnen geen suiker en snoep meer en geen waschpoeder. Het wordt erg benauwd, niemand durft haast ergens naar toe, voor gevaar van meegenomen te worden of de fietsen kwijt. Het ergste is de vrees hoe lang nog. Vorige week is Walcheren door de Engelsen onder water gezet en twee dorpen door de duitsers verbrand. De radio gaat ook niet meer, men hoort haast niets, als vele geruchten, die het niet beter maken. De brandstof is ook treurig er komt niets meer 78

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 78