afgekeurd, het is deze winter heel krap met de melk, heele dure boter. We hebben 1 keer 5 K verkocht voor f 100 en er is nog f 7 1/2 per pond aan verdiend, de kaas ongev. dezelfde prijs. We zijn gelukkig de winter door, het wordt steeds slechter. Toen het bericht afkwam dat de weermacht opgeroepen werd is er gestaakt voor zoover het ging. De menschen haalden de melk weg. P.P. moest weg, hij zette de melk bij de poort en liet alles weghalen. Dit duurde 'n paar dagen, de politie was bij de melkschuit. 'n Auto melk werd leeggehaald. In de steden kwam niets. Toen werd er ingegrepen met overvalwagens werden de stakers meegenomen er zijn er veel doodgeschoten. We moeten het opgeven, maar de jongens gaan nog niet weg. Nu worden de jongere opgeroepen van 19 en 20 jaar om te werken in Duitsland. 17 Juni '43. A. heeft in Schagen drie schapen verkocht zonder wol die gemolken werden voor f 900. en 1 nuchter kalf voor f 115-, Er moet steeds meer vee geleverd worden. De boeren met 1 a 2 koeien naar verhouding meer als de anderen. 200 KG per koe. Het is weer hooitijd. Gelukkig veel meer hooi. 16 Juli het hooi thuis. 35 pramen, van de Omloop 15 pr tegen 1 1/2 pr in 1942. Dezen winter van 1 Dec '42 tot eind Febr. '43 hebben we Duitsers gehad in de boet. Soms 6 paarden en soldaten. In Tante haar huis de Officierscasino. Die hebben het best. alle dagen wit brood, wild en gevogelte en veel diners, de soldaten hebben het slecht, maar durven niets te zeggen. De meeste zijn geen N.S.B. De dokters worden bijna allen gehaald, die meegenomen zijn, gaan in kampen en worden kaalgeknipt. Na 8 dagen worden ze weer vrijgelaten. Van Hesteren en Postuma zijn vrij gebleven maar durfden niet thuis te slapen en de spreekkamer verzegeld. In 't geheim word er geholpen. Jan. '44. 2 Jan. door brandbommen het huis van Q.Jonker verbrand, hier veel ruiten stuk. Ongev. 20 Jan. de Burgemeester neemt ontslag en is weggegaan. 25 Jan. Mevr. Nolet wordt bij haar kinderen vandaan gehaald. K.Molenaar en z'n vrouw zijn weggegaan en de secretaris. Nu hebben we H. als burgem. ongev. 3 weken, ze maken het hem haast onmogelijk, en bedankt er voor. Nu hebben we Roos uit Hoorn, daar zijn we slecht mee klaar, een echte N.S.B.er, hadden we Hoogland maar gehouden, maar het is gebeurd. K.Molenaar en z'n vrouw zijn weer terug, tot heden geen last. Heel wat zijn er opgeroepen om de kabel te leggen, maar zijn toch allen weer teruggekomen. Ongev. half April '44 heeft Burgem. Nolet zich gemeld en is z'n vrouw thuis gekomen. Het wordt moeilijk voor de jongens die onderduiken. 30 Mei houden ze 'n razzia, er zijn hier 165 onderdui kers, dat zal Roos veranderen, 's Morgens ongev. 4 uur zijn hier naar schatting meer dan 500 duitse soldaten, alles is afgezet, alle sloten. Er waren jongen in boeten en schuiten in het land daar waren ze al geweest. Ze mochten niet melken om ruim 10 uur mochten ze met 'n duitser mee te melken. De jongens zaten overal in strukkenhopen, onder de vloer, in de schoorsteen, in geheime kasten en kelders. De menschen die naar de kerk gingen, dat waren er nogal veel, omdat het regende, moesten mee. Ze werden opgedreven als vee, met duitsers voorop en achteraan, naar de boerderij van Ruiter. Na daar zoowat doornat geregend te zijn, naar het Patronaat ter controleering, toen naar de gemeente school. Het liet zich ernstig aanzien, we dachten alles raakt mee. Aan het noordeind moesten ze in 'n overvalwagen maar kwamen toch in het Patronaat terecht, er werd brood en koffie gebracht, er waren verschillende die nuchter waren, even op straat kijken, en mee. Na controle kwam bijna alles terug, ze hebben de huizen doorzocht. Wij waren niet ongelukkig. H. was te jong, ze zochten alle doosjes en laatjes door voor zilvergeld, blaadjes van Vrij Nederland, wapens, radio's. Ze vonden 1 oud dubbeltje wat mee ging. De 77

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 77