Supermarine Spitfire boven op, hij stond altijd vol met water. De gevolgen van de oorlog werden voor ons voor het eerst zichtbaar bij het bombarderen van het brugwachtershuis aan de kanaalkade, daar woonde de familie Muller. In de morgen van 2 augustus '40 werd door een vliegtuig van het Britse bomber command een bom op het vredige Schoorldam geworpen de vliegers hadden die dag opdracht bruggen en sluizen te vernietigen. De bom kwam vlak voor de brugwachterswoning terecht, het witte huis werd grotendeels vernield, de vrouw van Muller werd zwaar gewond en overleed korte tijd later. Ook de huizen in de buurt werden beschadigd, onder andere het toen bekende café Mantel aan de overkant van het kanaal. 12 Spitfires voerden op 21 september in de middag een aanval uit op doelen langs de kust. In de buurt van Schoorl dam werden weer schepen in het kanaal aangevallen. Op 6 maart 43 stegen in Enge land 4 Spitfires op voor een aanval op transportdoelen in het gebied rond Alkmaar. In het kanaal bij Schoorldam werden 4 schepen toen aangevallen waar van er een zwaar werd bescha digd, het zonk ongeveer 400 meter voorbij de brug, buiten het dorp. Aan deze aanval heeft Piet Vriesman (nu 81) slechte herinneringen, hij werd in zijn been geraakt Vriesman werkte met anderen op deze schepen die onder andere stenen vervoerden voor de aanleg van wegen in de duinen. Rond 41 werd tegenover ons huis aan de overkant van het kanaal naast de steenfabriek door de wehrmacht een opslagplaats van bouwmaterialen aangelegd, deze materialen werden gebruikt voor het bouwen van bunkers, wegen enz. die plaats noemde men in de volksmond het Pi park, pi stond voor pionier, het Duitse legeronderdeel gelijk aan onze genie troepen. Hoofd van dit park waren de Duitsers Weber en Sander, het kantoor was in de voormalige steenfabriek, daar werd ook het kleinmateriaal bewaard zoals spijkers, schroeven enz. Baas Weber verkocht wel eens wat van die spullen. Klaas Snip werkte op het Pi park, hij moest wel eens van 10 pakken spijkers er 12 maken met schroeven dito, dan waren er weer pakken voor de verkoop. Klaas Snip werkte met ander Nederlanders op het Pi park, ze verzorgden het laden en lossen van de schepen en wagens. Als het niet druk was maakte hij in de werkplaats speelgoed voor zijn kinderen. Baas Weber zag dat en vroeg Snip "kan je voor mij een houten pistool maken", het echte was nogal zwaar om de hele dag te dragen. Snip maakte van hout een niet van echt te onderscheiden pistool, geschilderd en al deed hij er twee dagen over. Een en ander schetst de gemoedelijkheid die er tussen Duitse bazen en Hollands personeel was. Het materiaal voor het Pi park werd voor het grootste deel met Rijnaken door het Noord Hollands kanaal aangevoerd, ze lagen dan aan de overzijde van het kanaal tegenover ons huis. Op een mooie zomeravond had de bemanning van een van deze schepen trek in vis, een van de Duitsers gooide een handgranaat in het water en al snel kwamen er vissen boven drijven. Ze werden uit het water gehaald en gebakken. Overal langs de kust van Alkmaar tot Den Helder stonden op het land palen, ongeveer 30 meter uit elkaar en 2,5 meter hoog, ze werden geplaatst om het landen van vliegtuigen onmogelijk te maken. Ieder zal begrijpen dat deze palen 's nacht vaak werden weggehaald om als brandstof te dienen. Een zeer tragische gebeurtenis herinnert ons nog altijd aan de oorlog. Een jonger broertje van ons, hij heette Klaasje, (geb. 8-8-41) werd op 30 maart '44 vlak voor ons huis door een wehrmacht auto overreden. Het was voor het eerst dat ik begreep dat er ook nog zoiets was als doodgaan. Zelf 59

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 59