Het verzet in Frankrijk, de Maquis, was een onmogelijk voorbeeld, hoewel koningin Wilhelmina en anderen daar anders over dachten. Uitgestrekte en verlaten gebieden komen in Nederland niet voor en natuurlijke schuilplaatsen zijn schaars. Een echte guerillastrijd tegen de bezetter zou waanzin zijn en elke poging in die richting zou onderdrukt zijn met verschrikkelijke consequenties voor de Nederlanders. De tijd dat de Westfriezen een gewapende strijd tegen de graven van Holland voerden en zelfs hun eigen land onder water zetten en hun eigen hoeven in brand staken is lang voorbij. Een even kleurrijke als bloedige geschiedenis, maar tevergeefs. Wat was dan mogelijk in Nederland, in West Friesland en vooral in het huidige Harenkarspel? Posthuma spreekt liever over 'illegaal werkers' dan van 'verzetsstrijders', hoewel hij lid en zelfs plaatselijk commandant van de LO/LKP was. Een humanistische levenshouding een sterk geloof in de waarden van de Verlichting en het Kritisch Rationalisme met het gebruik van de rede als maatstaf in alle beslissingen heeft het leven van Posthuma sterk beïnvloed. Op zijn beurt heeft Posthuma de toon gezet voor de aard van het verzet in Warmenhuizen. Zijn vader, een tuinder, kwam uit een gereformeerd gezin en was enige tijd anarchist. "De ideeën zijn mooi maar in de praktijk liep het vaak uit op een scheldpartij." Zijn moeder was lange tijd onderwijzeres aan de openbare lagere school in Warmenhuizen. Posthuma ziet ideologie als de grote boosdoener uit onze tijd en citeert Van Randwijk de toenmalige redacteur van Vrij Nederland: 'Ideologie is een vervalsen van de waarheid en corrumpeerder van de vrijheid.De implicatie hier is dus dat ideologie een aanleiding kan zijn voor fanatieke daden zonder de consequenties in aanmerking te nemen. Hoe dan ook het woord 'knokploeg' was in de oorlogstijd niet metaforisch bedoeld en als commandant moest Posthuma desnoods bereid zijn om hard op te treden. Illegaal werker in plaats van verzetsstrijder: "Het komt meer overeen met je werkelijke activitei ten." Posthuma is in dit illegaal werk terecht gekomen door zijn betrokkenheid bij het Nationale Steunfonds. Als arts-assistent van dokter Van Hesteren kende hij veel mensen en kon geld verzamelen voor het fonds. Na zijn weigering lid te worden van de onder NSB controle staande Artsenkamer kwam hij terug in Warmenhuizen waar hij veel ervaring opdeed als arts in een moderne praktijk. Beide artsen konden veel jonge mannen helpen door hen te leren hoe ze de symptomen van verschillende ziektes konden simuleren. Dit om aan de Arbeitseinsatz te ontkomen, - de mazen van het net ontdekken. De L.O. werd opgericht als reactie op deze Arbeitseinsatz. Posthuma was plaatselijk leider en Jan Sinnige districtleider. "Maar je deed alles samen. Hoewel je in sommige gevallen een beslissende stem moet hebben." Wat werd er gedaan? Er was allereerst het dagelijkse doorlopende werk. Het wegbrengen van geld, onderduikadressen zoeken, bonkaarten verzorgen. Hierbij heeft Trijnke Posthuma-Mink als koerierster het nodige werk verricht. Als knappe jonge blondine werd ze niet verdacht en haar tas met studieboeken werd nooit doorzocht. Dit werk werd routine maar de gevaren moeten niet onderschat worden. Iemand die hier mee bezig was kon na ontdekking verhoring, mishandeling, doorsturen naar concentratiekampen of zelfs de doodstraf verwachten. Voor de toekomstige schoonmoeder van Posthuma was het geen onverdeeld plezier om, zoals ooit gebeurde, iemand aan de deur te krijgen die vroeg of "de baas van de ondergrondse" aanwezig was. De knokploegen vormden 'de gewapende arm' van de LO en hun taak was het werk van de LO te beschermen. Bonkaarten, geld, soms voedsel waren nodig voor de onderduikers. Maar ook in dit werk zocht Posthuma de mazen van het net. Het was veel nuttiger om ambtenaren te benaderen met de vraag het verzet te helpen dan een gewapende aanval op een distributiekantoor te plegen. In de praktijk waren veel ambtenaren vanaf het begin tot medewerking bereid. Dit betekent niet dat geweld altijd vermeden kon worden. Toen iemand die via de LO-beurs in Alkmaar in Warmenhuizen terecht was gekomen schuldig bleek aan afpersing, verduistering, chantage en verraad, was er geen andere uitweg dan hem terecht te stellen. Het was geen gemakkelijke beslissing, maar Posthuma heeft "geen spijt of wroeging, gezien de vele ellende die 43

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 43