Harenkarspel, april 1995 Geachte lezeres\lezer, De Tweede Wereldoorlog heeft diep ingegrepen in onze samenle ving. De gewelddadigheden, het voorbijgaan met harde hand van de bezetter aan in onze samenleving ingewortelde waarden en normen, het weg\'oeren en doden van het overgrote deel van de joodse bevolking, de honger en angst en na afloop de armoede en de wederopbouw, heeft dusdanige sporen achtergelaten, dat nu tijdens de vijftigste herdenking van het einde van die oorlog een stroom van publikaties bewijst, dat nog steeds een belangrijk deel van de bevolking op een of andere wijze met die oorlog bezig is. Die boeken, video's, televisieuitzendingen etc. hebben vaak te maken met algemene en landelijke bekende feiten. Meestentijds komt men weinig te weten over de directe belevingswaarde van de mensen die de oorlog op hun eigen manier en in hun eigen omgeving beleefd en verwerkt hebben. De voor u liggende speciale publikatie van de 'Historische Vereniging Harenkarspel' geeft nu juist op indringende wijze weer hoe inwoners van onze gemeente in de jaren 40 - 45 de bezetting en de gevolgen daan>an direct hebben beleefd. Dat komt ook tot uiting in de samen met de Stichting 'Waarland van Toen' opgezette herdenkingstentoonstelling die in de eerste twee weken van mei in het Gemeentehuis gehouden wordt. Het educatieve aspect van tentoon stelling en boekwerk is goed uitgewerkt en zal bezoekers en lezers iets waardevols meegeven. Want is het niet zo, dat enaringen uit het verleden mede de toekomst bepalen Gaarne maak ik hier van de gelegenheid gebruik mijn waardering uit te spreken voor de inzet van alle medewerkers en de samenwerking tussen de beide historische verenigingen ten behoeve van de tentoonstelling, die vanaf 29 At april toegankelijk is. De burgemeester van Harenkarspel, J.S.C.M. Louter. I

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 3