Weer anderen gooiden kratjes in een regenwaterbak en lieten zich dan zakken. Velen zaten in geheime bergplaatsen. De naam P. Kleibroek staat bovenaan op de steen van het oorlogs monument in Warmenhuizen. Zijn naam staat daar terecht. Maar de namen van het echtpaar Drukker-Cohen en die van hun dochtertje Marianne zal men nergens vinden. Een completer vernietiging is niet denkbaar. De grootte en de grondigheid van de razzia hadden ons overrompeld. Waarom speciaal aan Warmenhuizen zoveel aandacht en moeite besteed? Eerst meende ik dat de NSB'er Chr.Roos de enige en voldoende verklaring vormde. Roos was zijn bevolkingsregister kwijt en zon op wraak. De gehele opzet van deze razzia verried een grondige plaatselijke kennis, die de Duitsers alleen maar van Roos hadden kunnen krijgen. In de Burgerstraat te Warmenhuizen, een paar huizen verwijderd van het huis van Roos, verbleef bij een familie gedurende de nacht van de razzia een vrouwelijke administratieve kracht, vermoedelijk de secretaresse van Schausz. Het Patronaatsgebouw moet van tevoren reeds aangewezen of besproken zijn geweest. Letterlijk alles wijst er op dat Roos op zijn minst voorkennis moet hebben gehad van deze onderneming. Later heb ik mij afgevraagd of het bombarderen van gebouw Kleykamp op 11 april 1944, het weghalen van het bevolkingsregister op 13 april 1944, en de vermelding voor Radio Oranje op 16 april 1944 niet te veel de aandacht op Warmenhuizen heeft gericht. Dan kwam daar nog bij de arrestatie van Jan Beemsterboer en Jan Sinnige. Vooral Jan Sinnige werd gezien als 'een zware jongen', hoewel er geen bewijzen voor waren. Jan Sinnige heeft zelfs een poos in de dodencel aan de Weteringschans te Amsterdam gezeten. De uitzonderlijke razzia in Warmenhuizen werd voor het plaatselijk verzet gelukkig geen debacle, wel resulteerde hij in de gruwelijke dood van vier ingezetenen. R.C.Posthuma 21

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 21