In de notulen van de vergadering van het Kerkbestuur op 16 april 1943 vinden we het volgende: Voorz. deelt mede dat de kerk klokken op last van de Duitsche Overheid zijn gevorderd en 25 Mrt. j.l. zijn weggehaald, Voorz heeft deze onder protest afgegeven; 't is meer dan treurig dat deze klokken uit 't huis van God, thans moeten worden versmolten om dood en verderf onder de menschen te brengen. Laten wij hopen dat spoedig de eerlijke en recht vaardige vrede over de wereld zal komen. Na de oorlog ontving men een schadevergoeding voor de gestolen kerkklokken, een bedrag van f 2832,17. Omstreeks Kerstmis 1947 zijn de nieuwe, nog steeds in de kerktoren aanwezige klokken, gearri veerd en opgehangen in de toren. Nieuwe Peter en Meter waren Pieter Pronk, de kleinzoon van het eerste schenkers echtpaar, en diens vrouw A. Appelman. De Klok van de Nederlands Hen'ormde Gemeente in Dirkshorn Ook in Dirkshorn is de klok tijdens de bezetting geroofd. Pogingen om de klok te achterhalen lopen op niets uit. In 1949 besluiten de Kerkvoogden een nieuwe klok aan te schaffen, en als er dan toch een steiger om de toren staat, willen ze gelijk de wijzerplaten opnieuw laten schilderen. Alles bij elkaar zijn de kosten ongeveer f 1500. Als oorlogsschade heeft de kerkvoogdij f 414,20 van het Rijk ontvangen en van de Molestverzeke- ring verwacht men een bedrag van f 100,=. Door particuliere verenigingen is een bedrag van f 188,= toegezegd. We weten dit uit een brief van de kerkvoogdij aan de gemeente Harenkarspel, d.d. 14 mei 1949. De kerkvoogden vervolgen aldus: Waar het ons voorkomt dat het weder in bezit hebben van een luid- en slagklok niet alleen een kerkelijk belang is, maar tevens en zeker niet in mindere mate, toch ook een algemeen 17

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 17