fT«KP va Hierachter volgen de herinneringen van een onbekende inwoonster uit Warmenhuizen aan de evacuées: Welke dag het precies is weet ik niet, maar mijn moeder zegt dat we evacuées krijgen uit Amersfoort. Ze legde me uit dat dat mensen zijn die door de oorlog uit hun huis moeten omdat het daar veel te gevaarlijk is. In Amersfoort is een heel groot station en daar gooien ze bommen op en die kunnen ook best op hun huis vallen. Daarom heeft de regering gezegd dat ze allemaal naar Noord Holland kunnen gaan. Erg nieuwsgierig en vol verwachting zit je dan als 9 jarige op ze te wachten. Eindelijk komen ze. Een oudere man en vrouw en een moeder met kind worden bij ons gehuisvest. Het is wel wat krap allemaal, wij waren zelf al met 4 kinderen en dan nog 4 logées. Vader is heel resoluut. Op zolder worden slaapplaatsen gemaakt en aan tafel moeten we allemaal wat inschuiven. Het echtpaar is erg verdrietig. Ze hebben een schoenmakerij en die moesten ze onbeheerd achterlaten. De moeder en de jongen, die van mijn leeftijd is, zijn veel leuker. De jongen vertelt dat zijn vader niet mee mocht. Hij werkte bij de spoorwegen en moest in Amersfoort blijven. Hij had ze wel in de trein gebracht, met nog een broer en 2 grote zussen. Die waren ook in Warmen huizen, maar bij andere mensen. Wij hebben ze een paar keer opgezocht en zij kwamen ook bij ons. Ik vond het wel spannend om grote zussen en een broer te hebben. Zelf was ik de oudste en hij de jongste. Hij werd straal verwend vond ik. Het oudere echtpaar ging een keer met de bus naar Alkmaar om wat inkopen te doen, want ze hadden maar weinig mee kunnen nemen. Die mevrouw was zo enorm bang geweest, want de bus reed het hele stuk langs het Noord Hollands kanaal en dat waren ze natuurlijk niet gewend.. Ze ging alleen mee terug als ze niet aan de kanaalkant hoefde te zitten. Ze kwamen uit het hartje van Amersfoort. De Teut heette hun straat en dat was net zo iets als de Amsterdamse Jordaan. Toen ze wisten dat het met hun man en vader goed ging, waren ze heel blij. Nog blijer waren ze toen het bericht kwam dat ze weer naar huis mochten. 13

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 13