1 Het uitladen der treinen gaf bijzondere moeilijkheden door het onoordeelkundig laden der bagage. Bij drie van de vier transporten was de bagage opgeborgen in drie goederen wagens geplaatst resp. voor, in het midden en achter aan de treinen. Het uitzoeken van deze bagage door ongeveer 1000 zenuwachtige menschen gaf groote moeilijkheden en eischte veel tijd, temeer daar vele labels verdwenen waren. Een dergelijk transport arriveerde 's nachts om 1.30 uur en daar geen licht gemaakt kon worden, moesten we de geëvacueerden ophouden tot 5.30 uur, voordat met het sorteeren van de bagage kon worden begonnen en met het doorzenden naar de verdeelcentra een aanvang kon worden gemaakt. Voor de weggeraakte bagage werd voor de gehele gemeente één vast adres aangewezen. 2 Bij het eerste transport bleken vele invalide pesonen te zijn, die niet behoorden tot de door de gemeente Harenkarspel of Warmenhuizen te ontvangen wijken. In de ontworpen wijkindeeling bleken trouwens in meerdere opzichten onregelmatigheden voor te komen, zoo werden behalve personen uit wijken 9, 10, 11 en 12, die we hadden moeten ontvangen, ook personen ontvangen uit de wijken 1, 2, 4, 7, 8, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 39, 41 en 44. 3 De wijkgeleiders en de groepsgeleiders bleken meerdere malen verdwenen en met deze menschen ook hun kaarten met de benoodigde gegevens, zoodat vaak niet meer te bepalen was uit welke wijk de geëvacueerden kwamen. 12 Mei werden echter de laatste geëvacu eerden bij de inwoners in Harenkarspel ondergebracht. Op de huisvestingskaarten waren toen 1659 personen geregistreerd. Bij alle maatregelen die genomen dienden te worden bleek een groote moeilijkheid te liggen in het feit, dat we aan deze maatregelen zoo moeilijk de noodige bekendheid konden geven. De bevolkingscentra liggen ver uit elkaar, er worden verschillende kranten gelezen en slechts in één dorp was het mogelijk via de radio-distributie de noodige bekendheid aan onze maatregelen te geven. Om deze moeilijkheden te ondervangen ontstond een eigen krant: "Evacuatie-tijdingen". Deze krant bevatte alle noodige berichten, werd op het Raadhuis vervaardigd en huis aan huis door de geheele gemeente verspreid De terugkeer Juist toen zondag, 19 mei de rust voor de centrale leiding en de plaatselijke commissies in aantocht scheen moesten we met de terugkeer van de invaliden beginnen. Hoewel deze personen over de geheele gemeente verspreid waren, was dit transport tijdig in Alkmaar. Het transport van de ernstige zieken vergde heel wat meer tijd en zorg, maar ook dit verliep zonder ongelukken. Nauwelijks was dit alles klaar of met de terugkeer van alle geëvacueerden kon worden begonnen. Voor dit vervoer werd, in aansluiting op de ervaring van de ontvangst, gewerkt door middel van autobussen en vrachtwagens. Op deze wijze kon ieder kwartier een 50tal personen uit de gemeente vertrekken. Den geëvacueerden werd aangezegd op welke punten zij zich dienden te verzamelen, zoodat op ieder verzamelpunt 50 personen gelijktijdig konden worden afgehaald. Hoewel dit in de gegeven omstandigheden de snelste manier van vervoer was, duurde het transport van een 500 personen toch ruim drie uur, waardoor de personen, die het eerst in Warmenhuizen arriveerden toch geruime tijd moesten wachten. Als men dit zo leest na 55 jaar, dan is een gevoel van respect voor dit staaltje van organisatorisch vermogen zeker op zijn plaats. Hierbij nog een opmerking. Bij het onderbrengen van de evacuées in gastgezinnen was Pieter Borst actief betrokken. De vele contacten met allerlei gezinnen gaven hem een groot inzicht hoe mensen reageerden op onverwachte logés. Deze ervaringen kwamen hem later uitstekend van pas bij het onderbrengen van onderduikers. In zijn resume stelt Wiese: De organisatie bleek redelijk goed te functioneeren en er kan gezegd worden, dat alle werkzaamheden in een vlot tempo werden uitgevoerd. Dit alles is stellig niet alleen te danken aan de centrale leiding, maar ook, en vooral, aan de prettige samenwerking van alle burgers van de gemeente. 12

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 12