de commandant van de plaatselijke ondergrondse. Het antwoord van de gemeente is helaas niet aanwezig. Het zou kunnen zijn dat het hier gaat om een van de gestolen persoonsbewijzen. Tot aan de bevrijding in mei 1945 worden er in het archief verder geen stukken gevonden die betrekking hebben op de tweede wereldoorlog. De evacuées uit Amersfoort In alle verhalen over de oorlog wordt regelmatig gesproken over evacuées uit de stad Amersfoort. In de noordmuur van het oude gemeentehuis van Warmenhuizen en in de muur van het oude gemeentehuis in Dirkshorn bevinden zich nog altijd gedenkstenen van "dankbaar Amersfoort". Deze stenen zijn geplaatst in 1941. Uit de verhalen blijkt dat het veel inwoners niet duidelijk was waarom deze mensen naar Warmenhuizen en Harenkarspel kwamen. In het archief van Harenkarspel zijn 'geheime' dienstaanwijzingen te vinden uit 1939 waaruit duidelijk wordt dat in geval van een Duitse invasie deze gemeente verplicht is om evacuées uit Amersfoort op te nemen. Het zal duidelijk zijn, dat de reden hiervoor niet was dat men toen al voorzag dat Amersfoort gebombardeerd zou worden. Een blik op de landkaart verduidelijkt veel. Amersfoort ligt precies in de Grebbe-linie, de verdedigingslinie waarvan de Nederlandse legerlei ding zo veel verwachtte. Verwacht werd dat er aan deze linie zwaar gevochten zou worden, hetgeen ook inderdaad is gebeurd. Om te voorkomen dat er burgerslachtoffers zouden vallen werden plannen opgesteld om de inwoners van de stad te evacueren naar 'vluchtgemeenten'. Uit onderstaande herinneringen is op te maken dat inwoners met beroepen die onmisbaar waren voor de oorlogsvoering (b.v. spoorwegbeambten) niet naar Noord Holland geëvacueerd werden. De stad was onderverdeeld in een groot aantal wijken (minstens 44), het was de bedoeling dat in Haren karspel personen uit de wijken 9, en 12 zouden komen. Helaas laat ook hier het archief van Warmenhuizen ons in de steek, zodat we niet weten wat er van Warmenhuizen verwacht werd, waarschijnlijk opname van wijken 10 en 11. Uit de herinnering van de heer Jan Jonker weten we dat in Sint Maarten ook evacuées zouden komen, maar de overrompeling door de Duitsers ging zelfs voor de efficiënte organisatoren van de evacuatie te snel. De wapenstilstand was getekend vóór de evacuées naar Sint Maarten gestuurd konden worden. Al op 10 mei 's morgens om tien over negen komt het volgende telegram aan op het gemeentehuis in Dirkshorn: Burgemeester van Harenkarspel Dirkshorn Verwacht eerste transport op 10 mei met trein B2 ten 23.21 D BAB Warmenhuizen beschikte toen nog over een eigen station en personentreinverbinding. Kennelijk waren er onduidelijkheden -hier of elders- gerezen rond de bevoegdheden, want om 11:19 komt het tweede telegram: Burgemeester vlucht gemeente Harenkarspel Dirkshorn Gelast inkwartiering geevacueerden stop Bij weigering ex art. 34 Oorlogswet stop Belast u met de uitvoering O.L.Z Dat de plannen tot in details uitgewerkt zijn blijkt ook uit het derde telegram van die dag: 10

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 10