Op zaterdag 4 februari 1995 werd door Cees Bakker uit Warmen- huizen een lezing/diapresentatie over de Verenigde Oostindische Compagnie gehouden in dorpshuis "De Klimop" te Sint Maarten. Cees Bakker is werkzaam in het Westfries Museum te Hoorn. De 38 personen, die op deze middag waren afgekomen, hebben genoten van deze zeer interessante uiteenzetting. Er werd een du i del ij k beeld geschetst van de tochten naar de Oost, vanuit het West- friese Hoorn. Voordat de schepen in de Oost aankwamen, waren reeds vele mensen overleden. Er werd van alles gehaald, specerijen sieraden, alles wat waarde had. En de hoge heren hebben heel veel geld verdiend. Hiervan werden o.a. zeer veel fraaie panden gekocht en gebouwd. Het beeld dat Cees Bakker schetste was menselijk gezien niet zo fraai. De kleine man had werkelijk niets te vertellen. De held Jan Pietersz. Coen staat in Hoorn voor het Westfries Museum. Volgens Cees Bakker is het 't beste om helden te blijven gedenken en dat zo te laten. Toch gaan mijn gedachten ook uit naar de "slachtoffers". Het beeld van de V.O.C. is volgens mij een af spiegeling van die tijd. En in mindere mate van de tegenwoordige tijd. Cees Bakker werd na afloop bedankt door voorzitter Jan Bakker en overhandigde hem twee flessen drank. JAN BARSINGERHORN. VANDEREDACTIEi Na de Nieuwsbrief, de voortreffelijke en goed bezochte middag in Sint Maarten, nu al weer een "Zicht op Haringcarspel". Of het niet op kan zult U wel denken, maar zoals in de Nieuwsbrief de aankondiging van Sint Maarten te vinden was, zo is in dit blad de uitnodiging voor de Jaarvergadering opgenomen. Economisch werken heet dat, maar de redactie heeft wel wat extra's moeten doen om het voor elkaar te krijgen. En dat niet alleen, het moet er ook nog weer goed uitzien en vooral weer leesplezier bevatten. En om op de komende Jaarvergadering vlot te kunnen werken zijn ook alvast de verslagen van secretaris en penningmeester opge nomen. Verder zit de redactie Mevr. Zomerdijk en enkele anderen volop in het werk voor het blad van mei a.s. De stapel copy die we daar voor hebben liggen mag er zijn. Verder zult U merken dat de gedachte om een Rubriek "vraag en Antwoord" te beginnen in deze uitgave al van de grond komt, de eerste aanvragen staan er in. Aan het verenigingsblad No. 8, die uitkomt in de periode Sept/ Okt. wordt ook al druk gewerkt, copy voor dit blad kan worden gestuurd naar C. v/d Berg, uiterlijk voor 15 juli van dit jaar. De redactie wenst U als lezer veel historisch leesplezier. CEES V/D BERG. - 19 - lezing_over_west friesland in relatie met de v.o.c.

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 21