diverse wielen dicht te maken. Over de polder Burghorn^nog het volgende: op 2 maart 1456 heeft Phillips van Bourgondie aan Willem de bastaard van Holland, (1427-1466) heer van Schagen uitgegeven om te bedijken: een ham of hoek strekkende langs de heerlijkheid Schagen via de Lagedijk tot Sint Maerten in het Nuweland. Willem de Bastaard was een onechte zoon van hertog Albrecht van Beieren. De inpoldering van de Burghorn is een van de oudste droogmakingen van Holland, en besloeg 294 ha. De ondergang van het dorpje Gonsende of Gawijzende met de Sint Clemensvloed van 23 november 1333 in de Herencoog Wieringermeer had ook met Valkkoog te maken. Dit dorpje lag ongeveer 1 km. ten noorden van Aartswoud. De dijk was zo slecht dat men het dorpje buitendijkte en de inwoners ergens anders naar toe moesten. Sinds 1 294 was Floris V graaf van Holland in het bezit van de Herencoog. In 1 334 toen al een groot gedeelte van de nieuwe dijk (Aartswoud-Medemblik) gemaakt was, kwam men in Barsingerhorn tot een overeenkomst. De inwoners kregen alle tijd om te verhuizen naar o.a. Valkkoog (Valkencoech 1320). In 1343 werd Valkkoog ook wel Nieuw Gawijzend genoemd. Valkkoog was in die tijd van de graven van holland. Veel land eromheen was van de abdij van Egmond. De graven schrijven dan ook: "Soo hebben wy hen gemeenlyk die van Gawijzend ghegheven tot wederseghen toe, al dat land dat onze vader Willem IV behoirde in Valkencoech by Sint Martyns in het Nuweland ghenaamd Nieuw Gawijzende". Zoals gebruikelijk werd in Valkkoog ook een kerkje gesticht. De toren kwam aan de westzijde, werd later weer afgebroken, en aan de oostzijde weer opgebouwd. Van 1 580 tot 1 627 behoorde Valkkoog kerkelijk bij Sint Maarten. De tegenwoordige kerk stamt uit de 16e eeuw. In 1 839 werd het koor en de 2e toren wegens bouwvalligheid afgebroken. Op het dak van het toen toch wel kleine kerkje werd een houten torentje geplaatst. In 1865 is op de fundering van de le toren een nieuwe gebouwd. Het houten torentje kon toen weer weg. In de kerk is nog een orgel uit 1871 aanwezig, tevens een gebodenbord uit 1855. De visserij- en rietinkomsten (verpachting) van de wielen was ook voor de kerk. Er waren rond 1870 nog 5 wielen. In 1871 vond de bouw van de school plaats, in 1874 werd de pastorie gebouwd. Valkkoog had in 1461 ongeveer 40 haardsteden en ongeveer 100 inwoners. Haardsteden zijn huizen met een schoorsteen. In 1850 waren het 21 huizen met ongeveer 110 inwoners. In 1 970 waren het nog steeds ongeveer 100 inwoners. Ook liepen er in en rond Valkkoog diverse voetpaden, o.a. vanaf Groenveld langs de sloot "de Delft", men moest 2 bruggetjes (posten of kakelposten) over, 1 ophaalbrug en 2 vlonders om op de Oude West-Friese dijk te komen. Verder vanaf deze dijk naar het kerkje en vanaf de dijk naar de killemersloot, nu Kille— me rwe g 4

Zicht op Haringcarspel | 1994 | | pagina 6