LEZING OVER DE VEILING VAN WARMENHUIZEN Op 15 oktober j.l. waren in het dorpshuis te Warmenhui zen 30 belangstellenden aanwezig bij de lezing van Thijs Dekker uit Warmenhuizen over de veiling van Warmenhui zen, die van 1923 tot 1959 heeft bestaan. Thijs dekker, die zelf voorzitter van de veiling is geweest vertelde op een prettige manier over het begin, de opgang en het einde van de veiling, die voor Warmenhuizen van eminent belang is geweest. Hieronder volgt een summiere opsomming van hetgeen de heer Dekker heeft verteld. Zo begon in 1890 de bouw van de eerste koolschuren. In de periode van 1911 - 1919 zijn veel tuinbouwschuren gebouwd. De eerste schuren waren niet echt voor opslag van veel kool gemaakt. Het balkenstelsel was in het begin niet zwaar genoeg. Het is interessant om de omtwikkeling van de eerste schuren tot de koelhuizen na te gaan. De groenten werden voor 1913 voornamelijk naar Broek op Langedijk gebracht, (zie ook het boekje van Simon Entius over de geschiedenis van de veiling te Langedijk). Na het gereedkomen van de spoorlijn in 1913 werd het eerste veilinggebouw (aan de zuidkant van de Stationsstraat geopend). In 1917 werd een feest gehouden voor de 1 000e geladen wagon. In 1921 werd het veilingkoffiehuis (nu de Klok) geopend en gepacht door de heer Klaas Wit. Op 4 juni 1928 werd de nieuwe vaarveiling aan de overkant van de straat over de sloot aanbesteed voor een bedrag van 48. 000,-. Op 24 juni 1 928 was de eerste steenlegging door P. Slot, de voorzitter van de veiling. P. Slot en P. Tromp waren zeer belangrijke mensen in de eerste periode en ook nog daarna. Op 18 december 1 928 was de opening. In 1931 was er salarisverlaging voor o.a. de veilingleider door de slechte economie. In het jaar 1936 overleden Piet Slot en Dorus Reinders. En in 1937 stond de veiling voor een bedrag van 24.000,- op de begroting. De veiling had af en toe met grote problemen te maken. Zo was er in 1930 een hevige regenval o.a. overstroming van een gedeelte van de polder Woudmeer. En in 1 935 was er een luizejaar en 50 draaihartigheid, wat veel minder opbrengst betekende. In 1939 overleed P. Klant, in leven vele jaren betaalmeester. Hij werd door mevr. Klant en spoedig daarna door de heer Jb Smit opgevolgd. (het betaalkantoor stond naast de school in de Stationsstraat). Na de oorlogsjaren was er een staking van de handelaren. In Januari 1 956 was er veel kool d oo rged r aa i dEen maand later was de kool door de strenge winter extreem duur. In 1963 werd het 50 jarig bestaan van de veiling gevierd. De eerste spreker, iemand van het Centraal Bureau, bedierf de stemming door over een aanstaande fusie te spreken. Op 19 maart 1969 was er een vergadering onder leiding van Thijs Dekker, de toenmalige voorzitter, waarin het voorstel tot fusie met algemene stemming werd aangenomen. Het betekende het einde van de veiling in Warmenhuizen. Nogmaals een beknopt verslag. Het verhaal van Thijs Dekker duurde namelijk enkele uren. Verder waren er foto's en kranteknipse1s alsmede bouwtekeningen opgehangen door de heer Dekker en de - 34 -

Zicht op Haringcarspel | 1994 | | pagina 36