OUDE_BER0EPEN_VAN "MENSEN LANGS DE WEG" DE.DORPSSMID! De dorpssmid was in de agrarische samenleving van vroeger een onmisbaar figuur. Iedereen in het dorp kende hem. Hij maakte met veel vakmanschap nieuwe landbouwwerktuigen, zoals ploegen, eggen en cultivators, hij leverde schoffels en p1 a11ebuiskache1s en zorgde ervoor dat de paarden beslagen werden. Het beeld van de smid: een sterke, stoere man met een schootsvel voor, die met kracht een zware hamer laat neerkomen op een stuk roodgloeiend ijzer, dat hij met een tang stevig vasthoudt. Vooral op regenachtige dagen, als er op het land bijna niet gewerkt kon worden, kwamen de boeren of knechten met paarden naar de smederij om ze van nieuwe ijzers te laten voorzien. Daar het beslaan van een enkel dier zeker een uur in beslag nam, moesten ze vaak wachten, maar dat was geen bezwaar. Ze wisselden dorps nieuwtjes uit, staken een verse pruim tabak achter de kiezen en volgden de smid in zijn werk. Deze liet het paard eerst even stappen en wist daarna feilloos, hoe hij de hoef moest bekappen. Schoolkinderen voegden zich vaak bij zo'n groepje mannen en ze keken angstig toe, als de smid een roodgloeiend ijzer tegen de onderkant van de hoef drukte, om de zool door het i nschroei en aan te passen aan de vorm van het ijzer. Ondanks schroeilucht en rookontwikkeling bleef het paard meestal rustig staan. Sommige dieren waren wel angstig, vooral als ze voor het eerst bij de smid kwamen. Ze begonnen wild te steigeren en waren volstrekt onhandelbaar. Het paard kreeg wel eens een zak over het hoofd en werd in een noodstal gebracht, een kooi van palen. Het kreeg een zeel om de buik en werd wat opgetakeld, zodat het niet meer kon slaan. De benen werden vervolgens vastgebonden, zodat de smid in alle rust zijn werk kon doen. Tot ver na 1900 maakte men in sommige smederijen nog zelf hoefijzers uit staafijzer, restanten oud metaal en oude, versleten ijzers. Dit wellen, ook wel braadwerk genoemd, kostte veel tijd en de smid en zijn knecht waren er bepaald niet rouwig om, dat ze er nadien van verlost werden. Fabriekanten leverden de hoefijzers in diverse maten en ook allerlei werktuigen voor boeren en ambachtslui werden sindsdien steeds meer door gespecialiseerde bedrijven kant en klaar afgeleverd. .D.ED0R£S0MR0IFMI R.! Het is al weer heel wat jaren geleden, dat de dorpsomroepergewapend met bekken en klopper of soms ook met een bel aan de gemeenschap het nieuws meedeelde. Na een aantal flinke slagen op zijn koperen bekken, begon hij met, hiermede wordt bekent gemaakt Vaak waren het geboden of verboden van de gemeente. Partiku1ieren en verenigingen konden echter ook gebruik maken van zijn diensten, Bij voorbeeld als er boelhuis was of verkoping, maar ook voor de uitvoering van toneel of muziek gezelschap. In Warmenhuizen heeft jarenlang Dirk Kamper, beter bekend als Dirk van Hein, de funktie van dorpsomroeper bekleedt. In de tijd van anno nu met T.V. fax, telefoon, enz. een ondenkbare figuur. Bovendien zou het nu een zeer gevaarvol beroep zijn, hij had n.l. de gewoonte om midden op straat z'n boodschap om te roepen. Met het verkeer van vandaag de dag niet aan te bevelen. - 32 -

Zicht op Haringcarspel | 1994 | | pagina 34