Ten oosten van Groenveld lag de Galgenkaai. Een dijkje lopende vanaf de Tolkerdijk richting Groenveld. Dit dijkje, ook een zomerdijk, werd gebruikt door het gerecht van Schagen. De galg op deze dijk werd gebruikt na de executie van de doodvonnissen in Schagen. Na het doodvonnis werd de misdadiger hier nog eens opgehangen tot lucht en vogels hun werk gedaan hadden. Een galg bevond zich het liefst buiten de gemeente. Voor Schagen was dit een goede plaats. De galg werd bijna niet gebruikt, het was vooral een statussymbool en het bewijs dat de Schagerkogge de hoogste jurisdictie bezat. Tot de Franse tijd 1800 heeft deze galg hier gestaan. De galg van het Geestmerambacht stond bij Oudorp. Voor de droogmaking van de Schagerwaardstond de polder Valkkoog, waar Groenveld bij hoorde, in verbinding door middel van 3 duikers met de Schagerwaard. O.a. 2 in de Galgenkaai en 1 bij de dam van ABrak, in Groenveld. Voor het openen en sluiten van deze duikers werd iemand benoemd door de gezamelijke po 1derbesturen van de polders Valkkoog en SchagerwaardDe bediener van deze duikers werd "duikerlichter" genoemd. Voor het werk aan deze lozingschuiven werd bijvoorbeeld in 1882, 50,00 per jaar betaald. De polder Schagerwaardook wel Waardgeerzen genoemd, was oorsprongkelijk een aparte polder. Later kwam het bij het Groot- Geestmerambacht (1 jan. '80). De polder Valkkoog ligt het hoogst - 0.50 N.A.P. en is 535 ha. groot. Het poldertje Westerend bij Stroet - 0.80 N.A.P. en de polder Schagerwaard - 1.80 N.A.P. De molen van Groenveld is waarschijnlijk de oudste van dit type in Noord-Ho 11 and 1 550 Door bodemdaling en inpoldering van de Burghorn werd de polder Valkkoog in 1572 bemaald en uitgeslagen op de Schagerwaard of Witsmeer, wat toen nog water was. Molenaar W. Koordes (1894) ontving naast zijn maalloon van 80,00 per jaar ook nog 5,00 per jaar voor zijn werk als sluiswachter en brugophaler. Ook liepen er voor de verkaveling, gereed in 1 954, nog voet paden door het land. O.a. van de groenveldsedijk naar de Galgenkade. Van Groenveld naar Valkkoog langs het water "de Delft", nu Valkkoogerweg, rechtdoor naar de Oude West-Friesedijk. Van de Lindelaan dwars door de Groenveld- en Ringpolder naar de gereformeerde kerk van Dirkshorn. Van de Groenveldsedijk halfweg naar Stroet. Omdat er nog geen asfaltwegen waren, had men op de hoek vlakbij de molen een grindhok. Hier kori men, naar behoefte, de kuilen in de weg met grind opvullen. Vorige molenaars waren o.a. Krab, Mul, Wiedijk. A. Wiedijk was 34 jaar watermolenaar op de groenveldse molen en wel van 1935 tot 1969. In de jaren '60 was een nieuwe rolvloer (een houten ring, rolring, van eiken of iepenhout waar de kap op draaid) nodig. Dankzij een subsidie van monumentenzorg en de hulp van Wiedijk is de restauratie van de binnenkruier voltooid op 30 oktober 1 967 De tegenwoordige molenaar is J.S. Borst, telg uit een molenaars geslacht. Bij aanvang had hij een jaarloon van 600,00. Ook hij zit hier alweer 25 jaar op. Bij windstil weer is er een hulpgemaal met een inhoud van 30 M3. Het kleine model molen, - 29 -

Zicht op Haringcarspel | 1994 | | pagina 31