De kerk had ruim zeshonderd jaar het beeld van het dorp bepaald. Flet de sloop van het gebouw was daar een einde aan gekomen. Voor de weinige overgebleven kerkgangers werd een kerkwagen naar Dirkshorn beschikbaar gesteld. Van deze kerkwagen werd overigens meer gebruik gemaakt, dan het bezoek aan het kerkje te Kerkbuurt bedroeg. BRONNEN: - Classis Alkmaar, inv. nr. 87. - Notarieel archief Alkmaar, inv. nr. 289, Akte. nr. 175. - Archief heerlijkheid Harenkarspel, inv. nr. 60 64. - Archief gecommitteerde raden van West-Friesland en het. Noorder kwartier, toegang 3, inv. nr. 225 325. - Notarieel archief Warmenhui zen en Schoorldam. - Diverse gegevens, vooral over de laatste periode van de kerk, zijn mij beschikbaar gesteld door de heer A.P. Rietkerk, hier voor mijn hartelijke dank. DICK VELDBOER. LIJST VAN GRONDEIGENAREN UIT 1790. DEEL 1. De regenten van Harenkarspel ontvangen van de Staten van Holland en West-Friesland toestemming om voor de duur van tien jaar de veertigste en tachtigste penning te innen. Ingaande met het jaar 1790, mochten de regenten jaarlijks ten behoeve van de dorpskas, heffen, vorderen en ontvangen de tachtigste penning van alle onroerende goederen in de heerlijk heid Harenkarspel gelegen, zo vaak als die verkocht of geruild werden. De koper en verkoper moesten ieder de helft in deze 1 asten beta 1 en De veertigste penning werd geheven op alle goederen, die door ingezetenen van de heerlijkheid Harenkarspel na hun overlijden werden nagelaten, het z.g.n. middel van collaterale successie. Door de regenten van Harenkarspel werd in februari 1790 een lijst opgesteld. Op deze lijst komen alle personen en instanties voor die land in Harenkarspel hadden, naast de personen werd ook vermeld hoeveel land ieder in zijn bezit had. De lijst werd gesplitst in twee gedeelten, het eerste gedeelte heeft betrekking op de ingezetenen van Harenkarspel, terwijl het tweede gedeelte betrekking heeft op personen en instanties van buiten de gemeentegrens, die hier stukken land in eigendom hadden. In dit deel vind U, in alfabetische volgorde, de inwoners van Ha renkarspe1met de hoeveelheid land die ze bezaten. (Men ging in Harenkarspel uit van de volgende opperv1aktematen 1 morgen 3 geerse, 1 gars 12 snees, 1 snees 20 roeden, 1 morgen staat dus gelijk aan 720 roeden). - 24 -

Zicht op Haringcarspel | 1994 | | pagina 26