m daarin bevindende preekstoel met klankbord, het om de kerk heenstaande ijzeren hek in gedeelten en ten slotte de ondergrond van het perceel waar de kerk op staat, groot 13 aren en bekend in sectie ANo. 688. Aan deze verkoop werden bepaalde voorwaarden verbonden, nl. dat de grond per 1 november 1923 te aanvaarden moest zijn. Dat het ijzeren hek niet mocht worden afgebroken en weggevoerd voordat de sloop van de kerk was voltooid. Dat de preekstoel met klankbord moest worden weggevoerd binnen 14 dagen na de toewijzing. De afbraak van de kerk ging in eerste instantie tot de bovenkant van de vloer, de fundering moest blijven zitten. De vloer mocht pas vervoerd worden als alles weg was, om te voorkomen dat de onderliggende zerken beschadigd werden. De grafzerken bleven evenwel eigendom van het kerkbestuur. De openbare verkoop werd vastgesteld op donderdag 28 juni. Advertenties werden er geplaatst in de Schager en Alkmaarse courant. Op het laatste moment werd bij het kerkbestuur een verzoek inge- dient door de gemeente, die een belangrijke wijziging veroorzaakte in de openbare verkoping. Het gemeentebestuur verzocht het terrein met het hek te mogen kopen, dit om te voorkomen dat het in handen van speculanten zou vallen die er een verkeerde bestemming aan konden geven. Het kerkbestuur besliste, dat de gemeente het terrein met hek voor de somma van 1,00 kon overnemen, evenwel op voorwaarde, dat de gemeente het terrein niet mag vervreemden zonder toestemming van het kerkbestuur. In het openbaar werden dan ook alleen geveild, de kerk en de preekstoel. Deze brachten, na aftrek van advertentiekosten en strijkgeld, een bedrag op van 1230,45. De sloop van de kerk werd uitgevoerd door de firma J. Habbe uit Alkmaar. De drie antieke koperen kronen, een groot twintig kaarsen, de andere twee groot zestien kaarsen, werden verkocht aan de hervormde kerk te Breukelen voor de prijs van 925, 00. Het uurwerk werd verkocht voor vijftig gulden, de koper is onbekend. De klok werd verkocht voor 425, 00 aan de sloper van het kerkgebouw de firma J. Habbe uit Alkmaar. Deze klok verhuisde eind jaren twintig naar de R.K kerk van St. Michiel aan de Zuidervaart in de Schermer. Ondanks dat de klok in de tweede wereldoorlog werd gemerkt met de hoofdletter "P", als zijnde van kunsthistorische waarde, is deze klok in de oorlog toch omgesmolten tot oorlogsmateriaal. Het orgel, dat in 1885 was gebouwd door de fa. Ypma, werd verkocht aan de gereformeerde Parklaankerk te Zaandijk voor 1500,00. Voor november 1923 zullen de kerk en toren geheel gesloopt zijn, het terrein met de fundamenten zijn nog enige tijd blijven liggen. De gesloopte kerk had inwendig een lengte van 21,25 M. en een breedte van 9,60 M. de muurhoogte was 6,50 M. Op de volgende pagina: de kerk te Kerkbuurt vanaf het noordoosten, december 1922. - 22 -

Zicht op Haringcarspel | 1994 | | pagina 24