gS&BHi wordt vervolgd. - 13 Melis Stoke verhaald in zijn rijmkroniek dat, Floris V vijf dwang- burchten heeft opgetrokken, n 1 bij Vronen een dwangburcht genaamd "Nieuwburg" en een genaamd "Middelburg", verder een kasteel te Medemblik, een kasteel te W ij denes en een kasteel te Nieuwen- doorn. Hieruit kunnen we concluderen dat alleen de twee kastelen bij Vronen een naam hadden gekregen, waarschijnlijk omdat ze niet al te ver van elkaar stonden. De naam "Ni euwendoorn" zou dan ook geen betrekking hebben gehad op de dwangburcht zelf, maar op het gebied of stuk land waar Floris V zijn dwangburcht had laten bouwen. Melis Stoke, die leefde en schreef in de dagen dat de dwangburchten werden gebouwd, had de opdracht voor het schrijven van zijn rijmkroniek ontvangen van de graaf, en moest daarbij bij zondere aandacht schenken aan diens rechten in West-Friesland, wat hem noodzaakte om veel nauwkeuriger te werken. Misschien heeft ook een rol gespeeld, dat Melis Stoke schreef voor een iets andere doelgroep, n 1 het hofpubliek, terwijl de andere kroniekschrijvers voor het "volk" schreven. Wellicht waren deze wel op de hoogte geweest betreffende de naamgeving, maar hadden dit veranderd in de naam Eenigenburg, naar het dichtbij gelegen dorp van die naam. Oorzaak hiervan kan zijn dat de naam Nieuwendoorn het "volk" waarschijnlijk niets zou hebben gezegd, er was na de sloop van de dwangburcht, behalve in een stuk akkerland, ook niets dat de naam Nieuwendoorn deed voort leven, terwijl als men sprak over Eenigenburg, men wist waar dat lag. Floris V zoals de 17e eeuwers hem zagen

Zicht op Haringcarspel | 1994 | | pagina 15