dat de Westfriezen hier weinig te vertellen hadden. De Rekerdam was strategisch dus van groot belang met het oog op de toegang tot West-Friesland. Floris V moest daar dus een dwangburcht bouwen, wilde hij meester blijven over zijn nieuwe onderdanen. Floris V was niet de enige belanghebbende, ook de heer van Egmond en de Abt - deze laatste meer om economische dan om strategische redenen - hadden belang bij een gemakkei ij ke verbinding met het daaraan grenzende Westfriese land. Hier uit kunnen wij dus opmaken, dat een dwangburcht aan de Kennemerzijae, geen zin had. Dit moest aan de Westfriese kant van de dam worden opgetrokken en vormde daar dan een uitstekende beveiliging daarvan. Een dwangburcht ter bescherming (verdediging) van de Rekerdam was dus noodzaak, en in dat opzicht was het huis ten Nieuwendoorn van grote betekenis. DE VERWOESTING VAN DE DWANGBURCHT IN 1296: Floris' bestuur leverde de Westfriezen aanzien! ij ke voordelen op. Strakke regels en wetten bleven uit, maar wel werden wegen en d ij ken aangelegd. De Westfriezen waren dan ook weldra helemaal gewonnen voor Floris. "Der keerlen god" werd hij door de edelen spottend genoemd vanwege zijn populariteit bij de kerels, de boeren. Toen Floris V begon te regeren hadden nog heel wat hoge edelen in Holland eigen land, waarover de graaf niets te vertellen had. Floris bracht daar verandering in. De edelen werden bijna allemaal gedwongen hun land aan graaf Floris af te staan, waarop ze het "in leen" terugontvingen. Zo was er een band ontstaan, die de edelen verplichtte tot trouw en militaire steun aan de graaf. Enkele hoge edelen hadden op die manier hun onafhankelijkheid verloren, wat de nodige rancune had gewekt. Uiteindelijk leidde dit tot de moord op Floris V in 1296 door diezelfde edelen. In de verwarring, welke op zijn dood volgde, hebben de Westfriezen zich nog eens gekeerd tegen de dwangburchten die door Floris waren opgetrokken. De slotvoogd van W ij denes werd tot overgave gedwongen, zijn kasteel daarna met de grond gel ij k gemaakt. Ook tegen het huis ten Nieuwendoorn trokken zij op en hadden daar gemakkelijk spel. Melis Stoke schreef daarover in zijn rijm kroniek het volgende: ende voeren ter selver uren ende braken thuis ten Niwendueren, dat al niet en was volmaect Het huis ten Nieuwendoorn is blijkbaar de laatste schakel geweest in de keten van dwangburchten, waarmee Floris V de Westfriezen er onder heeft willen houden, want bij de verwoesting in 1296 blijkt de dwangburcht nog in aanbouw te zijn. De tocht tegen Medemblik had uiteindelijk geen succes. W ij denes en het huis ten Nieuwendoorn worden als enige slachtoffers van de opstand genoemd. - 9 -

Zicht op Haringcarspel | 1994 | | pagina 11